Sel reedel hakatakse kirjutama kaugel Hiinamaal järgmist peatükki korvpalli ajaloos. Milline saab olema järjekorranumbriga 18. MM-finaalturniir, seda näitab aeg. Kindel on aga see, et oma kuuendat kulda läheb püüdma USA korvpallikoondis. Tõsi, jänkid on haavatavamad kui eales varem.
Eesti aja järgi laupäeva varahommikul algaval korvpalli maailmameistrivõistluste peamine küsimus seisneb paljude arvates selles, kas ameeriklased tõugatakse troonilt või mitte. Viimasel kahel MM-finaalturniiril kirkaimad medalid kaela saanud jänkide koosseisust puuduvad mitmed nimekad staarid. See on loonud olukorra, kus paljud võistkonnad, eesotsas Serbiaga, haistavad oma võimalust.
Teekonda ihaldatud tiitli suunas alustavad 32 võistkonda, kes on jaotatud kaheksasse alagruppi. Üheksandaks septembriks on selgunud alagruppide kaks edukamat võistkonda, pärast mida jätkub turniir play-off faasiga. Medalid jagatakse välja 15. septembril Bekingis, Wukesong Sport nimelisel areenil, mis mahutab ligi 19000 pealtvaatajat.
Korvpall24 võttis ühendust mitme tuntud korvpallispetsialistiga, et uurida, millistele võistkondadele kuulub nende sümpaatia, kas USA koondis on haavatavam kui eales varem ning kes tõstab pea kohale võidukarika. Sõna said Jekaterinburgi Urali peatreeneriks siirdunud Alar Varrak, armastatud treener Howard Frier ning üks ja ainus NBA ekspert Eestis – Otto Oliver Olgo.
Mis riigile kuulub Sinu sümpaatia antud turniiril või kelle mänge ootad erilise põnevusega? On Sul mõni mängija kelle esinemist ootad erilise uudishimuga?
AV: „Tead, mul ei olegi otseseid lemmikuid kellele ma eriti kaasa elaks. Huvitavaid võistkondasid on väga palju – seega ma jälgin laiemat pilti. Tõsi, saab huvitav olema, kuidas muu maailm USA-le vastu saab. Kahju on sellest, et väga paljud nimekad mängijad on vigastusega väljas. Kui kõik Euroopa staarid kohal oleksid, muutuks supp mõne grammi võrra tummisemaks.“
O3: „Esiteks USA-le, kelle uut peatreenerit Gregg Popovichi ei jätnud kuivale üksnes A-kategooria superstaarid, vaid ka laiema avalikkuse jaoks pooltundmatud NBA noored. Paratamatult sunnib mind loobujate käitumine elama just rohkem kaasa suurfavoriidile. Tahan taas veenduda, kuidas ameeriklased tõestavad, et isegi näiliselt “vaid” kolme-viie eliittalendiga on NBA kvaliteet peajagu üle Euroopa ja Aasia liigade omast. NBA-alase sümpaatia tõttu elan kaasa ka Serbiale ja Kreekale, kellel on MM-i kaks kõige paremat mängijat – Nikola Jokic ja Giannis Antetokounmpo. Mõlemad on unikaalse stiili ja oskuste pagasiga muhedad indiviidid, kes saatsid tänavu NBA play-offis korda suuri tegusid.“
HF: „Lisaks USA koondisele pakub mulle suurt huvi ka Kreeka ja Giannis Antetokounmpo. Vaatamata sellele, et ta oli lõppenud hooaja kõige väärtuslikum mängija, on tal veel pikk tee minna, et saavutada oma maksimum. Temas on peidus see miski, mis lubaks tal saada maailma parimaks korvpalluriks. Lisaks pakuvad mulle huvi ka Serbia ning Hispaania – mõlemad satsid on üllatusvõimelised.“
Mis Sa arvad, kas turniiri suurfavoriit on endiselt USA koondis või saab küsijate ringi vähe laiemaks pidada?
AV: „No küsijate ringi võib päris laiaks pidada. Ma isegi pakuks, et heal päeval on võimelised maailmameistriks tulema ligi kümme võistkonda. Korvpall on huvitav mäng, see on tihtilugu kinni väga väikestest detailidest, seega on ka väga keeruline midagi ennustada.“
O3: „Suurfavoriidiks pean ma endiselt ameeriklasi. Arvan, et noorte näljaste staaride ja paari karastunud veteraniga MM-il mängimine sobib treenerite trio Popovich – Steve Kerr – Lloyd Pierce nõudmistega isegi rohkem, kui paari superstaari sisaldav koondis.“
HF: „Mina usun ameeriklastesse jäägitult. Nad võidavad! Tänavune võistkond on väga huvitav, sest kokku on saanud hea kooslus, neil on piisavalt atleete ning kõvasid võitlejaid – nad kõik soovivad end maailmale tõestada! Ära ei maksa unustada ka treenereid, Gregg Popovichi ja Steve Kerri, nende käe all muutub tiim veelgi tugevamaks.“
Kuna USA koondisest tuli juba juttu, siis võib vist öelda, et nii “lahjat” jänkide satsi pole juba aastaid nähtud?
AV: „Eks ta mõnevõrra ole tõesti lahjem, aga sealne tase on piisavalt kõva, et nende mõistes B või isegi C-koondis on võimeline väga head mängu näitama. Seega, endiselt peavad kõik võistkonnad nende vastu minema täie keskendumisega, midagi lihtsalt sealt oodata pole.“
O3: „Jänkide satsi tugevuse hindamine sõltub oluliselt hindaja perspektiivist. Ma leian, et 2010. aasta suveks polnud hilisemad superstaarid Kevin Durant, Russell Westbrook, Stephen Curry, Kevin Love ja Derrick Rose NBA kontekstis veel mingid kuningad. Hea küll, verinoorest Durantist hakkas juba sirguma skoorikunn ning MVP favoriit, aga ta ei olnud tol hetkel konsensuslik top-5 mängija. Miks ei võiks Donovan Mitchell, Jayson Tatum, Jaylen Brown ning Myles Turner saada MM-turniirilt võrreldava tõuke nagu Durant, Westbrook ja Rose omal ajal? Kindlasti vaatab meeskond enim Mitchelli suunas, keda peatreener Popovich on korduvalt kiitnud loomulike juhiinstinktide poolest ja kes on väidetavalt treeninglaagris siiani säranud kõige eredamalt.“
HF: „Ma nii päris ei ütleks. Vaatamata sellele, et tänavuses koondises pole nii säravaid nimesid kui eelnevatel turniiridel, ei tähenda, et ameeriklased kuidagi nõrgemad oleksid. Pigem võib see isegi kasuks tulla. Mängitakse võistkondlikumalt ning jagatakse palli meelsamini, ühtsustunne on ehk isegi kergem tekkima, kuna igaüks tunneb end olulise lülina võistkonnas.“
Paljud satsid võiksid just sel aastal näha seda hetke, et tõsta ihaldatud võidukarikas pea kohale?
AV: „Nagu ma mainisin, siis potentsiaalseid küsijaid on üksjagu. Turniir on pikk ja kõike võib juhtuda. Oleme näinud küll võistkondi, kes alustavad turniiri võimsalt ning mingi hetk kukuvad lihtsalt kokku. Samamoodi on näiteid ka nendest koondistest, kes on algusfaasis üsnagi mannetud, aga turniiri edenedes muutub nende mäng järjest ladusamaks.“
O3: „Ma tõtt öeldes ei näe erilisi lootuskiiri mustadel hobustel ehk Leedul, Austraalial, Kanadal, Argentiinal, Giannise juhitud Kreekal ja isegi Prantsusmaal. Eelmainitud koondised jäävad tagaliinis ja äärelgi liiga nõrgaks ameeriklaste või serblaste vastu.“
HF: „On mis on, aga ma olen veendunud, et vaatamata paljudele puudujatele on endiselt kõik võtmed ameeriklaste käes.“
Kas ei tundu, et seekordne loobujate hulk USA koondisest on kuidagi eriti massiline? Mis selle taga võib peituda?
AV: „Eks neid loobujaid ole tõepoolest palju, aga mis sa teed. Keeruline öelda, mis need põhjused päriselt on – seda teavad mehed ise. Küllap seal ikka klubide ja mängijate vahelistes lepingutes need põhjused peituvad.“
O3: „Arulage turniiri ajastus FIBA poolt. Nii Euroopa kui NBA meeskonnad hakkavad septembris pidama olulisi kontrollmänge ning liigamänge. Lisaks on vaja teha viimaseid jõupingutusi ränkraskeks 82-mänguliseks põhihooajaks. Teine asi on prioriteedid. NBA meistritiitel kaalub MM-il osalemise üles ja kindlasti on väga tähtsal kohal puhkamine ning tervise säästmine. Üha rohkem teevad NBA klubid lepinguid klausliga, et suvel hoidub mängija üleliigsest kehalisest stressist ja ekstreemsematest hobidest. Kuna miljoneid jagatakse välja järjest heldemalt, on ka tingimused mängijatele tõenäoliselt karmimad. Ehkki USA on endiselt suurfavoriit, on nende kukutamine tõenäolisem kui perioodil 2012-2016. Enamik staare teab, millise häbi osaliseks said nii 2002 ja 2006 MM-i kui 2004 olümpiameeskonna liikmed. Nii mõnigi mees pigem soovib seda ohtu vältida. Kindlasti ei saa alahinnata ka poliitilist faktorit. NBA tiitlivõitjad keelduvad minemast Valgesse Majja, eirates traditsiooni, mis kestis pikki aastaid ja oli eelmise presidendi Barack Obamaga eranditult meeleolukas. Ka koondise kaks põhilist treenerit Popovich ja Kerr on aktiivselt sõna võtnud USA presidendi retoorika ning tegude osas. Usun, et nii mõnigi koondislane või koondise varunimekirjas olev mängija on endalt küsinud, et kuidas ma saan esindada oma riiki väärikalt, arvestades, kuidas meie riigi juht avalikusega käitub? Patriootlikkus on Trumpi ajastul paradoksaalselt langenud.“
HF: „Ma arvan, et suurim põhjus, miks väga paljud staarid on loobunud tänavusest turniirist, peitub selles, et see on liialt lähedal NBA põhiturniirile. Võistkondadel seisavad ees veel viimased treeningud ning ettevalmistused. Kõik tahavad võita NBA-d ning seega tuleb mängijatel langetada valik, kas koondis või klubi. Lisaks asjaolu, et tegu on MM-iga, ameeriklaste jaoks on väärtuslikum olümpia.“
Paluksin Sul ennustada ka turniiri esinelikut ning kes võidab?
AV: „Ma ei oska küll midagi ennustada, eks seal on võimalusi paljudel, seega saab huvitav olema jälgida, kes lõpuks kõige pikema kõrre tõmbab.“
O3: „Turniiri esinelik on USA, Serbia, Hispaania, Kreeka. Kange tahtmine on öelda, et Bogdan Bogdanovic läheb neljandal veerandil MM-i finaalis hulluks ja toob serblastele kauaoodatud kulla. Panustan ometigi “Cardiac Kemba” visete ja Myles Turneri pikkade kaitsvate käte peale.“
HF: „Ma pakuks, et turniiri võidab ikkagi USA koondis. Suure tõenäosusega nad mängivad finaalis Serbia vastu. Kahvatumad medalid jagavad omavahel Hispaania ja Austraalia. Just Austraalia, usu mind, nad on väga üllatusvõimelised.“
Mida arvavad kihlveokontorid?
Meie ekspertide paneelile sarnast arvamust võib välja lugeda ka Optibeti koefitsientidest, kus kõige reaalsemat võimalust turniir võita nähakse ikkagi USA koondisel (koefitsient 1,45). Ka Serbia meeskonna šansse peetakse arvestatavaks (4,25), kuid seejärel on Kreeka (11,25) ja Hispaania (14,75) edu juba Optibeti hinnangul vähetõenäolisem. Huvi pärast pingerea teise otsa vaadates leiame kõige põhjast Venetsueela koondise, kelle võidule panustades võib ennustuse täppi panekul oma raha 3550-kordistada.
Kõikide ennustamissõprade rõõmuks on Optibet 31. augustil välja tulemas ka suure boonuskampaaniaga, kus loositakse välja mõnusaid auhinda teleritest elektritõukeratasteni. Püsige lainel ning jälgige reklaami Optibeti kodulehel!