fbpx
Close

Aare Halliko: hooaja varasem lõpetamine puudutab rohkem kui 200 litsentseeritud kohtunikku

-Aare Halliko | Foto: Siim Semiskar

-Aare Halliko | Foto: Siim Semiskar

Lisaks meeskondadele, mängijatele ja publikule puudutab hooaja varasem lõpetamine veel ühte seltskonda, kelle panus mängude toimimiseks on ääretult vajalik. Need on kohtunikud. Sestap pöördusime Eesti Korvpalliliidu kohtunike divisjonijuhi Aare Halliko poole, et uurida mida tähendab tähendab tänane seis vilemeestele.

“Hetkel on Eesti Korvpalliliidus 208 litsentseeritud kohtunikku, kellest 104 tegutsevad väljakul. Nende hulgas on ka kohtunikke, kes tegutsevad nii väljakul kui lauas” kinnitab Halliko. Hetkel Halliko sõnul Eestis ühtegi täiselukutselist kohtunikku ei ole, kõik tegutsevad kohtunikuna oma põhitöö kõrvalt. FIBA kategooria kohtunikke, kes teenindavad ka rahvusvahelise taseme mänge on hetkel viis – Aare Halliko, Mihkel Männiste, Rain Peerandi, Tanel Suslov ja Mart Uuehendrik. Kõik nad on sellel hooajal ka rahvusvahelisel tasandil vilistanud.

Siiski on kohtunikutöö paljudele inimestele oluliseks lisateenistuseks, meistriliiga tasemel vilistavate aktiivsemate kohtunike tasu võib ulatuda 500 euroni kuus. Aare Halliko selgitab lähemalt: “Kuigi vilistamise eest saadud teenistus on paljudele kohtunikele arvestatav lisasissetulek, ei ole see ühelegi kohtunikule kunagi garanteeritud. Samuti oli lõppemas põhihooaeg ning algamas play-off mängud, mis tähendab kohtunikele niigi mängude arvu vähenemist. Hiljemalt mai lõpus ehk kahe kuu pärast oleks kogu hooaeg lõppenud. Ka mingeid sotsiaalseid lisagarantiisid kohtunikele ei pakuta, kuna neil puudub püsisissetulek ja tasu makstakse üksnes teenindatud mängude pealt. Kuid kindlasti on erinevatel tasanditel kohtunikke, sealhulgas lauakohtunikke, keda varasem mängude lõppemine mõjutab majanduslikult.”

Märtsi keskel selgus, et COVID-19 koroonaviirusesse on haigestunud ka üks BC Kalev/Cramo meeskonna liige. Samuti on palju kajastust saanud juhtum võrkpallist, kus on kahtlus, et Milaano võrkpallimeeskonnaga seotud inimesed tõid viiruse Saaremaale. Haigestunud on teiste hulgas nimetatud võrkpallimängu kohtunik. Kuna osad korvpallikohtunikud teenindavad ka rahvusvahelisi mänge üle Euroopa, siis uurisime Hallikolt, kas on teada juhuseid, kus mõni meie kohtunik oleks osalenud mängul, kus võis osaleda ka mõni koroonaviiruse kahtlusega mängija. Aare Halliko teada ükski Eesti kohtunik sellist mängu teenindanud ei ole.

Kuna tänase päeva seisuga on pausil kõik korvpallivõistlustega seonduv, ei ole ka selge see, kuidas toimetatakse kohtunikega edasi. Kindlasti saavad nüüd aga kohtunikud oma füüsilist treenitust hoida õues joostes ja kodus erinevaid harjutusi tehes.

„Loodetavasti olukord peagi paraneb ning saame hakata valmistuma uueks hooajaks ja saame korraldada koolitust nii hetkel litsentsi omavatele kohtunikele kui ka algajatele. Siin on sobiv teha üleskutse uutele huvilistele endast märku anda, kirjutades aadressil aare@basket.ee,“ ütles EKL kohtunike divisjoni juhina tegutsev Aare Halliko lõpetuseks.

scroll to top