Tänavusel hooajal Saku II liiga ootamatult hästi korvpallikaardile tõstnud Kadrina Karud on tegemas järjekordset huvitavat käiku, kui tiimiga on liitunud 29-aastane ameeriklasest tagamängija Greg Foster. Kuna välismängijate toomine Eesti madalamate liigade meeskondadesse, on pigem väga erandlik, siis uuris Korvpall24.ee Karude mänedžeri Raivo Tribuntsovi ja peatreeneri Andres Sõbra käest lähemalt nii konkreetse mängumehe kohta, kes Delfi Spordi podcastis “Pihtas Põhjas” vasakukäelisuse tõttu NBA legendi järgi naljatamisi “Habemeta Hardeniks” ristiti, kui ka seda, miks selliseid samme ette võetakse.
“See mees on juba kaks trenni meiega teinud. Ta on mängujuht ja tegemist on vähe tihedama mängijaga, kui need eelmised kaks, kes siin on käinud. Mul just mängujuhi kohale on noortele toetust vaja, et asjad oleks veidi paremini balansis. Kuna nüüd tuli meil üks super viskemees ka tiimi, siis on vaja talle palle õigel ajal kätte anda, et saaks sisse visata,” kommenteeris Sõber Korvpall24.ee portaalile.
Mäletatavasti oli Karudes hooaja esimeses pooles Nikeem DeLeoni nimeline ameeriklane, kellega Korvpall24.ee ka intervjuu jõudis teha enne, kui mees kodumaale tagasi saadeti. Pärast seda on Sõbra kinnitusel üks mees veel proovimas käinud, kes aga samuti siia pidama ei jäänud.
Karude mänedžer Tribuntsov sõnas: “Foster on nii kiire mees, et Andres ei suuda trennis kohati pead ka nii kiiresti pöörata. Eile (esmaspäeval – toim.) käisime meditsiinilises kontrollis, kus lasin teha uriini- ja vereproovid, et hoida ka see pool korras, sest mõnikord on siin jooksnud läbi mingite meestega pahandused. Esimene kontrollmäng on tema jaoks neljapäeval Lääne-Virumaa liigas ja kui peatreener annab rohelise tule, siis sõlmime kaheks kuuks lepingu.”
29-aastane ja 188 cm pikkuse Fosteri karjääri kohta pikemalt eriti midagi leida ei ole, kuid mees on viimati pallinud Liibüas ning varem ka Venetsueelas ning Saudi-Araabias. Ülikoolikorvpalli mängis tagamees NCAA II divisjoni koolis Saginaw Valley State University. Numbritest saab välja tuua statistika ülikoolihooajast 2010/11, kus ta 25 kohtumisega tõi keskmiselt 12,1 punkti, 5,6 lauapalli ja 4,5 söötu mängus.
“Brandis Raley-Ross läks Liibüasse ja ta on pidevalt Raivoga ühenduses olnud ning ta pakkus selle mehe meile välja. 188 cm pikk, vasakukäeline ja päris kiire. Viskab ja läheb läbi. Põgusalt oleme trenni teinud ja mulle on ta väga hea mulje jätnud. On positiivse suhtumisega poiss,” selgitas Sõber.
“Hooaja alguses meil oli üks mees (Nikeem De Leon – toim) ja siis vahepeal oli keegi Anthony. Need on ise oma lennupiletid ostnud edasi-tagasi, trennid ära teinud ja lahkunud. Meie jaoks on siin plussid sees, kuna noored muudavad kohe oma käitumist ja olemist, kui mõni võõras uksest sisse tuleb. Fosteri tulek lõi ka mõnel mehel jalad kohe kolm korda kiiremini all käima,” muheles kogenud juhendaja.
Sõber lükkab ümber selle kriitika, et võõrmängija võtab oma noortelt ära arenguteed: “Poisid on ise väga rahul. Kes on mängumehed, need saavad hea võimaluse kogenud mehe kõrval areneda, kes pole õiged mehed, need tõmbavad nina vingu. Lisaks kasutame leegionäre väikestele poistele trenni andmisel – minu Viru-Nigula Hundid, Raivol on Karud ja Allanil (Allan Ehte – toim.) Tamsalus oma poisid.”
Ka Tribuntsovi meelest annab välismängija lisandumine kohalikele poistele tublisti indu juurde: “Meie oma noored saavad sellest kõige suuremat kasu, kuna Foster paneb nii tugevaid ja kiireid sööte. Gümnaasiumipoisid võtavad selle käekirja kiirelt omaks. Ajakirjanikel on ilmselt sama teema, et kogenud mehe kõrval hakkavad ka teised ilusaid ridu kirjutama.”
Sõbra sõnul on võõrmängijatega tegutsedes väga suur võimalus valikus mööda panna, sest paljud mehed käivad lihtsalt õnne otsimas. “Ega raha ei saa sellise tasemega mees eriti kuskil, elamise ja söögi muidugi anname talle. Korvpalliriigid Leedu ja Venemaa on siin lähedal ja see pakub nende pallurite jaoks võimalust edasi pürgida. Kui keegi mäletab, siis selline mees nagu John Robert Holden alustas Lätist ja lõpetas koos Müürsepaga Moskva CSKA-s”
“Mõne leegionäriga veab, nagu mul kunagi David Haughton tuli kunagi Rakvere Tarvasse ja pärast mängis veel Kreekas ja Bulgaarias. Aga protsentuaalselt võttes, siis 10-st 7 paneb nende asjadega täiega puusse. Minu eesmärgiks on meeskond muuta terviklikuks. Kui meil on Allan (Ehte), korvi alla Rait (Tammet) ja nüüd tuli ka Gert (Kullamäe), siis on ühte kogenud mängujuhti vaja. Kui see käiks üle jõu, siis muidugi ei võtaks, aga Raivo energilise mehena ütles, et “Davai, Andres! Võtame ja teeme!” Kui me võtame Ukrainast töölisi asfalti valama ja loomalauta, siis miks ei võiks tuua kedagi ka korvpalli mängima,” selgitas peatreener Sõber endale omasel humoorikal moel oma mõtte lahti.
Kadrina Karude mänedžer tõi omalt poolt näite ajaloost: “Kunagi aastal 1991 toodi meile Rakvere Dublanti esimesed mustanahalised ja venelased, mäletan, et üks oli keegi Bobkov. Siis vaadati ka imelikult, et mida kuradit me teeme. Ma ei näe võõrmängijate toomises midagi halba, kuna meie poisid tunnevad rõõmu, et nende treeningkvaliteet läbi selle tõuseb. Mõtle ise, kui oleksid 10.-12. klassis ja sulle tuleb mustanahaline mängumees trenni sparringut tegema. Kas sul oleks hea meel selle üle või mitte?”
Tribuntsov kinnitas, et sellise tasemega mees nagu Foster ei tule Kadrinasse tasuta mängima, kuid see palk, mida mehele lubatakse, on võrdne Eesti miinimumiga: “Ta on esimest korda Euroopas, seni on ta pallinud Süürias, Venetsueelas ja teistes karmides riikides. Korvpallikultuur on seal teistsugune ja rahad suured, aga seal kellelegi silma ei jää. Me teeme kahekuulise lepingu ning ma ei usu, et ta minu kätte pikemaks jääb, ütlen ausalt, et ta on nii hea poiss.”
“Esiliiga ja teine liiga on nii populaarseks muutunud ning play-offides on kindlasti saalid täis tulemas. Usun, et ka kõrgliigaklubide treenerite pilgud on meile suunatud ning kui Tallinna Kalevi ekstreener Kullamäe ütleb, et Karudest on midagi võtta, siis selline mees võib kellele tahes silma jääda – Pärnu, Rapla, Tallinn…,” andis Tribuntsov meie kõrgliigaklubide mänedžeridele vihje kätte.
Tänavusel hooajal korvpallirahva endast rääkima pannud Karud on saanud tänu positiivsele asjaajamisele ja kavalatele lüketele kohati isegi rohkem tähelepanu kui nii mõnigi kõrgliigameeskond. Tribuntsov kiitis seejuures Karude suurimat toetajat Kadrina Valda, kelle abiga on tiimil välismängudel käimiseks buss, treeninguteks saaliajad ja lisaks ka rahaline tugi. “Ma just täna hommikul mõtlesin, et kui hooajal 1993/94 mängisin Taanis Aarhus Viby klubis, siis kogu meeskond ja naiskond tegid ihualasti pildid, kus küll intiimsemad kohad olid kätega kaetud. Need fotod pandi lehte ja SportsDirect oli kohe peasponsorina taga. Me nii kaugele ei ole läinud, kuna omavalitsus on hästi toetanud.”
Tribuntsovi sõnul on tema peas visioon koondada tulevikus Kadrina, Tamsalu ja Viru-Nigula korvpallinoored Kadrinasse gümnaasiumisse, hankida kaks välismängijat juurde ja möllata heal tasemel esiliigas. “Olen varemgi rõhutanud, et sellised aktiivsed väikesed kohad tuleb korvpallikaardil elus hoida,” toonitas kohalik aktivist.
Kellel on huvi minna lähemalt vaatama, mismoodi Kadrinas kossuasja aetakse, siis 9. märtsil on Kadrina spordikeskuses tulemas suur mäng, kui põhiturniiri lõpetuseks kohtuvad A-alagrupi kaks esimest Kadrina Karud (12-1) ja Keila Korvpallikool (10-2).