Korvpallimaailma üks suuri võlusid on igal hooajal toimuv komplekteerimisprotsess, kus kõik klubid üritavad enda finantsvahenditele vastavalt paika saada võimalikult hea koosseisu. Kui kohalikus liigas on oma Eesti mängijad kõigile hästi tuttavad ja klubide fännid enam-vähem oskavad aimata, mis neid ees ootab, siis välismängijatega on lood hoopis teised.
Eranditult kõik Eesti korvpalliklubid, kes mingil ajaetapil on võõrleegionäridele panustanud, on oma esindajate suu läbi aastast-aastasse korrutanud, kuidas meie eelarvevõimaluste juures on välismängija toomine täielik loterii. Kui palju võõrleegionäre aga tohib OlyBet Eesti-Läti Korvpalliliigas võistkonnas olla ning kui suurt litsentsitasu nende eest tuleb maksta? Sellele küsimusele vastamiseks tuleb avada liiga juhend.
Kui tänavusel hooajal maksab OlyBet Eesti-Läti Korvpalliliigas kohalike mängijate (Eesti või Läti) ühine litsents 400 eurot, mille eest saab tiimis üles anda kõik juhendiga lubatud kuni 25 mängijat, siis välismängijatele on paika pandud kallimad hinnad. Esimesed neli võõrleegionäri positsiooni mänguprotokollis maksavad klubile igaüks 600 eurot ning 5. ja 6. võõrmängija koht protokollis maksab kumbki juba 7000 eurot.
Võõrleegionäride litsentsitasud pole mitte mängijapõhised vaid on kohapõhised. Kui klubil on neli välismängijat, üks neist saadetakse minema ja tuuakse uus asemele, siis liituv pallur eraldi väljaminekut klubi jaoks ei tähenda, kuna tema “koha” eest on juba tasutud.
Seda kõike arvesse võttes, võib üks klubi tänavuse hooaja jooksul liigale võõrmängijate litsentside eest maksta maksimaalselt 4×600 + 2×7000 eurot ehk 16 400 eurot. Kui avame liiga koduleheküljel tiimide koosseisud, siis selgub, et BC Kalev/Cramo oma kuue välismängijaga on just niipalju liigale ka maksnud. Nemad on tegelikult oma kuuenda võõrmängija juba ka välja vahetanud, kui Landen Lucas saadeti koju ja asemele toodi Arnett Moultrie. Hiljem on juurde toodud veel ka Tony Wroten, kuid kuna ühes mängus saab protokolli kanda kuus võõrmängijat, siis see kuidagi olukorda ei muuda.
Paljud meeskonnad, nende hulgas ka Kalev/Cramo suurimad konkurendid tiitlile BK Ventspils ja Riia VEF, opereerivad nelja võõrmängijaga. Juhendis on kirjas ka punkt, kus klubi peab mänguprotokolli kandma vähemalt kuus kohalikku mängijat ehk siis kas Eesti või Läti kodakondsusega pallurit.
Toome võrdlusena ära samad numbrid ka eelmise hooaja Alexela korvpalli meistriliiga juhendist. Eelmisel hooajal maksis Eesti kodakondsusega pallurile litsents kõigis meestesarjades 50 eurot. Esimese kahe võõrleegionäri litsents maksis 1000 eurot ning alates kolmandast välismängijast maksis registreerimine 3000 eurot. Leegionäride puhul võimaldati ka testperioodi, mille puhul oli esmane registreerimine 320 eurot. Pärast 25. oktoobrit tõusis testperioodi registreerimistasu 800 euro peale.