Eesti U20 korvpallikoondis treenib selle nädala alguses veel mõned päevad Tallinnas ning seejärel lennatakse Portugali, kus 12.-21. toimub Matosinhosel Euroopa meistrivõistluste B-divisjoni finaalturniir. Esimese eesmärgina alagrupist edasipääsu jahtiva Eesti meeskonna üheks liidriks on värskelt tiimiga liitunud Matthias Tass.
Neljapäeval koondisega liitunud 20-aastane ja 208 cm pikkune keskmängija sai reedeses kontrollmängus Läti eakaaslaste vastu mänguaega 19,5 minutit ning oli +/- näitajaga 20 ning efektiivsusteguriga 21 eestlaste edukaim. Tema arvele jäi 8 silma, 5 lauapalli ja 3 resultatiivset söötu. Ohumärgiks oli see, et Tass sai kerge seljavigastuse, mis jättis ta eemale pühapäevasest kohtumisest.
“Lennusõit andis tunda,” selgitas mängumees pärast reedest matši Korvpall24.ee portaalile. “Ise pole küll tundnud, et mingi selline pauk võiks ära käia, aga mul on olnud pikad lennureisid ja treeningpausi pole viimasel ajal teinud – see kõik annab tunda. Aga tugev Eesti mees ei lase end sellest heidutada!”
Tassi sõnul on tema silmis U20 koondises tegemist hea ja tugeva kooslusega: “Nägin neid nimesid, kes kõik olid siia kirja pandud. Tean, et paljud mängivad välismaal ja tase on päris hea. Üllatusin selles plaanis, et toimetasime päris professionaalsel tasemel nii treeningul kui ka avamängus. Paar probleemi siit-sealt, aga seda on aega parandada.”
“Kogu komplekt (mängijaid) on olemas. Eks puudu on Sander Raieste, Henri Drell ja Kaspar Treier, aga sellele vaatamata on kõik positsioonid täidetud ja puudust millestki pole. Meil on “ühest-viieni” mängijad, kes on võimelised täitma mitut rolli,” kiitis Tass kooslust.
Tema ise on Saint Marys’e ülikoolis pigem nihutatud keskmängija kohalt suure ääre positsioonile ning ka koondises paluti peatreener Aivar Kuusmaal Tassi võimalikult palju just “nelja” peal kasutada. “Sinna nad tahavad mind rohkem sokutada jah,” kinnitas mängumees ja lisas: “nende nägemus on, et ma mängiksin nagu Nikola Jokic, kuid teeksin seda suure ääre positsioonil.”
“Tegelikult sain juba eelmisel aastal minuteid “nelja” peal mängides, aga nüüd on meil 2.20 pikk mees võistkonnas, keda ääre peale eriti ei pane. USA-s tulevad meile tihti vastu tiimid, kus mängitakse kahe pikaga. Gonzagas olid näiteks Rui Hachimura ja Brandon Clarke ning oligi raske nelja lühikesega mängida, mistõttu pandi mind “nelja” peale. See ongi minu järgmine samm karjääris, et osata suure ääre peal kõiki vajalikke elemente,” selgitas U20 koondise liider.
Tippklassi suurel äärel peab arsenalis olema ka korralik kaugvise. Ka sellega on Tass jõudsalt tegelenud: “Vise on kindlasti palju stabiilsemaks läinud. Vahepeal oli šokk, sest USA üliõpilasliigas muudeti sel aastal kolmepunktiviskejoone kaugust – mindi USA ülikooli joone (6.32) pealt FIBA kauguse (6.75) peale. Olen aasta aega USA joonega mänginud ja nüüd ehmatasin, et FIBA joone tagant oli tõesti kauge visata. Läbi selle aasta on minu kolmepunktivise ja oskus läinud paremaks ja olen rohkem ohtlikum selle piirkonna pealt.”
Kindlasti on teinud Tass edasimineku füüsiliselt, kui juba visuaalselt on näha mehe varasemast tunduvalt parem vorm. Noormehe sõnul on ta paranenud füüsisest ka platsil kasu lõikamas. ”
Tunnen end palju kiiremana. Füüsilised võimed, plahvatus ja kõik muu on palju paremaks läinud. Olen endale pannud peale raske dieedi ja jõusaalis kordagi lõdvaks ei ole lasknud ning treenin täiega.”
Treeningmängus Läti vastu läks Tass ühel korral ka rahvale silmailu pakkuma ja ühte üsna lootusetut palli korvi vajutama. Publiku hulgast tugeva kahina välja meelitanud noormees lubas, et veel kolm aastat kõva trenni USA-s ning siis saab selline pealtpanek ka reaalsuseks.
Tassi sõnul on U20 koondise eesmärk B-divisjonist edasipääs. “Kui Alar Varrak algselt helistas ja kutsus mind U20 koondisse, siis esimene sõnum oligi, et eesmärk on jõuda A-divisjoni. Meil on mehed olemas, et kolme sekka jõuda. Alagrupist tuleb edasi saada, mis on raske, aga veerandfinaal peaks veidi kergem tulema. Teine alagrupp ei ole nii tugev ehk kui alagrupist edasi saame, siis tee poolfinaalini peaks veidi kergem olema,” analüüsis mängumees.
Tassi sõnul saab ta pärast Portugali turniiri kuu aega individuaalselt treenida ning ülikooli juurde lendab ta alles 31. augustil ja enne maid või juunit tagasi Eestisse ei pääse.