fbpx
Close

Puust ja punaseks! FIBA 3×3 korvpalli ränkingu matemaatika

-Tänavakorvpall.ee | Foto: Siim Semiskar

-Tänavakorvpall.ee | Foto: Siim Semiskar

FIBA 3×3 korvpalli ränkingusüsteemist arusaamine on oluline nii kõikidele korvpalluritele ja treeneritele kui ka Eesti Korvpalliliidule, kuna just selle alusel pääsevad Eesti 3×3 koondised tiitlivõistlustele (MM ja OM).

Kõige aluseks on FIBA poolt loodud tasuta 3×3 süsteemi kasutamine oma turniiridel. Paraku on Eestis veel tegelasi, kes soovivad turniire korraldada oma reeglite alusel (a’la 5 mängijat võistkonnas jne). Või mitte FIBA poolt loodud tasuta süsteemi oma “Jaanipäeva 3×3 turnal” kasutada, kirjutab tanavakorvpall.ee.

Teiseks on oluline 13-aastastel ja vanematel mängijatel PLAY.FIBA3x3.COM lehel tehtud isiklik konto. Seda võib nimetada 3×3 korvpalli litsentsiks. Ilma selleta ei pääse ükski mängija tiitlivõistlustele. Kinnitatud konto tähendab, et mängija on ise teinud (või korraldaja talle loonud) konto, mille e-maili on mängija ISIKLIKULT kinnitanud. FIBA 3×3 konto on nagu Facebooki konto – treener ega keegi teine ei tohi ega saa seda mängijale ise luua! Konto ehk “3×3 litsentsi” loomine on tasuta, ühekordne ja eluaegne.

Kui lisad oma 3×3 kontole pildi, siis see teeb 3×3 turniiri korraldaja elu lihtsamaks – ta saab sind ühe klikiga võistlusele vajadusel ka ise lisada.

Järgmine teema on turniiri 3×3 ränking. Kui tegemist on FIBA World Tour etapiga (näiteks eelmise aasta Sprite 3×3 sari), siis turniiri tase on kõrgem, kuid seda vaid meeste arvestuses.

Kui sul endast pilti pole, pane siis pilt oma koerast, Michael Jordanist, LeBron Jamesist või Reinar Hallikust. Kes iganes su iidol on.

Kõige olulisem teema FIBA 3×3 ränkingus on võistkondade arv võistlusklassis. Vastavalt FIBA 3×3 reeglitele saavad kõik võistlusklassis osalenud võistkonnad -1 downgrade kui selles osaleb 8-11 võistkonda ning -2 downgrade kui võistlusklassis osaleb 4-7 võistkonda.

See tähendab, et “normaalne” 3×3 ränking tuleb vaid juhul, kui võistlusklassis osaleb vähemalt 12 võistkonda. 2017. aasta Sprite 3×3 tänavakorvpalli korraldustiim pani eelmisel aastal mitmel juhul ka oma 3×3 staffi liikmed mängima (ka need, kes kell 6 hommikul hakkasid väljakuid üles seadma), et 12 tiimi harrastajate või eliit sarjas kokku tuleks, sest 12 tiimi puhul saavad kõik mängijad rohkem FIBA 3×3 ränkingut.

Näiteks kui U18 tüdrukud, kes lähiajal hakkavad püüdma olümpiapääset, peaksid selleks, et ise noorte olümpiale saada, kutsuma turniiridele osalema oma kõiki sõbrannasid, kes pole varem isegi korvpalli mänginud. 12 tiimi on eesmärk.

Meeste sarjast võib tuua näite, kus nõrgema tasemega ” Vakra Open turniir andis tänu 12 võistkonnale kõikidele rohkem FIBA 3×3 ränkingupunkte kui 7 tiimiga saalikossu EM 3 etapp, kus osales vaid 7 võistkonda, kuid milles osalesid mõnevõrra paremad kossumängijad (Oliver Metsalu jt).

Miks said 3×3 saalikorvpalli Eesti meistrivõistluste 5. etapil osalejad väga vähe FIBA 3×3 ränkingut? Põhjus seisnes selles, et võistlustele registreerunud, kuid nendel mitteosalenud võistkond BC Connection ei registreerinud mängijaid. Kui kasvõi üks võistkond ei registreeri oma mängijaid ja korraldaja tulemuse kinnitab, siis vastavalt 3×3 reeglitele saavad mehed samapalju FIBA 3×3 punkte kui U13 tüdrukute sari.

Kas tahaksid saada vähem FIBA3x3 ränkingut lihtsalt sel põhjusel, et mingid “lohvid” pole omale 3×3 kontot teinud? “Lohvid” leiad alati FIBA3x3 võistluse lehelt – nende nimed puuduvad või perekonnanimi on ****** (v.a. U12 sari, kes ei saa omale ise 3×3 kontot luua).

FIBA3x3 turniirile saab registreerimise käima lükata ja võistluste ajakavad ning protokollid teha ka juhul kui mitte ühelgi mängijal ei ole FIBA3x3 kontot. Paraku selleks, et võistlustulemused kinnitada peavad kõikidel mängijatel need tehtud olema (muidu on olematu 3×3 ränking kogu turnal). Sellest peavad huvitatud olema nii 3×3 turniirikorraldajad kui ka mängijad, sest kes oleks nõus saama vähem ränkingut vaid seetõttu, et mõni tiim ei viitsi oma 3×3 kontosid ära teha.

Lühidalt kokkuvõttes on Eesti 3×3 seis hetkel uskumatult hea (v.a. U18 tüdrukute ja naiste sari) ja see on eelkõige tänu sellele, et Eesti 3×3 palluritel on pea kõigil oma 3×3 konto tehtud. Ära ole “lohv” – kontrolli üle, kas konto ehk 3×3 korvpalli “litsents” on Sul olemas!

Pikemalt saad FIBA3x3 ränkingusüsteemiga tutvuda SIIT.

scroll to top