fbpx
Close

Raido Roos: meeste hulgas treenivatel U18 poistel on eakaaslaste ees selge eelis

-Raido Roos | Foto: Siim Semiskar

-Raido Roos | Foto: Siim Semiskar

Korvpallitreener Raido Roos alustas tänavust hooaega Tallinna Kalev/TLÜ meeskonna peatreenerina, kuid jätkas pärast ametist vabastamist tööd Korvpalliakadeemia Tallinna Kalevi juures. 6. mail oli Roos Aivo Erkmaa kõrval abitreeneriks, kui U18 meeskonnaga võideti pronksmedalid.

Istusime Roosiga pärast võidukat pronksimängu maha ja rääkisime Korvpall24.ee veebiportaali tarbeks veidi üldisemalt meie praegusest U18 vanuseklassist ning millised on tema arvates meie noortekorvpalli kitsaskohad.

Alustame konkreetselt U18 meistrivõistluste pronksimängust. Kuidas esituse Keila vastu kokku võtaksid?

Meie taktika, mis me enne mängu paika panime, see pidas. Küll pidime korra seda kohendama, aga üldjoones ikka üllatasime Keilat. Nad hooaja sees kaks korda sõitsid meist rahulikult 15-20 punktiga üle, aga seal olid meil olulised muud asjad ja eesmärk polnudki tohutult taktikaliselt teha. Täna mängisime tulemuse peale ja suutsime ennast kokku võtta. Mängisime väga väikese rotatsiooniga, nii võib mängida ühe mängu, aga kaks matši järjest on väga raske.

Kas sinu hinnangul pääsesid finaalturniiri nelja hulka need U18 tiimid, kes pidid siia jõudma?

Üldjoontes küll. Ma arvan, et väga kellelegi liiga ei tee, et nüüd keegi selline jäi välja, kes oleks jubedalt teistest parem olnud. Arvan, et Eesti hetkeseisuga neli parimat olid final fouris.

Kas sinu jaoks oli üllatav, et põhiturniiri selgelt võitnud Keila Korvpallikool jäi lõpuks neljandaks?

Ma loodan, et Peep Pahv ei solvu, aga meil siin oli jaanuar-veebruar peatreener Aivo Erkmaaga mõttetalgud tuleviku suunas ja siis me seda arvasime, et kui me jõuame nendega tähtsates mängudes kokku, siis suudame neid üllatada. Nad panid eile suure rõhu ka poolfinaalile ja seetõttu olid vähe tühjad. Aga pidas paika, mis me ennustasime. Nende mäng oli üsna kahe mängija keskne ja kui nemad rivist välja saada… täna me Norman Rüütsaluga hakkama ei saanud, aga Kevin Sepik jäi kahe punkti peale. Selles mõttes me oma ülesande täitsime.

Kuidas Sa üldiselt seda U18 vanuseklassi üldpilti vaatad? On Sul millegagi võrrelda, milline see tase praegu Eestis on?

Kurvaks teeb see küsimus, et palju on siin neid mängijaid, kes päriselt meistriliigas mängida saavad? Need, kes oleks päris kohe rotatsioonis sees. Mõned noormehed mängivad episoodiliselt, aga tegelikult võiks selliste mängijate osakaal olla tunduvalt suurem. Probleemiks, miks meeste vahel hätta jäädakse, on mängijate füüsis ja mängust arusaamine. Tehnilised nüansid on U18 klassi parematel mängijatel võib-olla isegi paremad kui täna osadel meistriliiga mängijatel, aga see valmisolek meeste vahel mängida on midagi muud. Hädasti oleks vaja seda, et U18 poisid oleksid esiliigas ka juba tegijad.

Sinu hinnangul peaksid U18 poisid juba Eesti meistriliigas pääsema kindlalt platsile?

Jah, kui me ikkagi ootame, et nendest tulevad mängijad. Praegu on nii, et vanemad mängijad lõpetavad, aga samas noori ei ole peale liikumas, kes kindlalt võtaksid selle positsiooni üle. Selle nimel on tegelikult väga palju vaja tööd teha. Osad klubid on juba selle poole liikunud, et suvel on noored mängijad töös, kuna see on ainus koht, kus saab tohutu arengu teha. Suvel mänge ei ole ja kogu rõhk on treeningul. Kui seda järjepidevalt rakendada, siis ajapikku tuleb mängijaid juurde. Mure on ka selles, et meil mängijad lähevad välismaale, mis ei ole iseenesest halb, aga nad valivad selle variandi põhjusel, et seal on natuke paremad tingimused, milliseid meie klubid ei suuda pakkuda. Ma pean natuke kiitma ka, et kui ma oma peatreeneritööst vabanesin, siis Tallinna Kalev leidis võimaluse mind enda juurde võtta. Ma tegelengi poiste individuaalse arendamisega. Osadel klubidel on veel selline võimalus ja tegelikult ongi see normaalne mudel, mis peaks toimima.

Ka Tallinna Kalevi U18 tiimis oli mängijaid, kes meistriliigas said mänguminuteid, kas oli kohe näha, et need mehed on oma eakaaslastest tänu sellele kogemusele üle?

Situatsioonide lugemised ja võib-olla nö mängutarkust on selle tõttu rohkem. Kui U18 noored saaksid võimaluse treenida rohkem meeste vahel, siis see areng oleks veel suurem. Mina näen, et need, kes igapäevaselt täismeestega treenivad, on enesekindlamad ja mänguliselt paremad. Mina pooldan seda mitte ainult noorte vahel tegemist, vaid ka reaalselt meestetiimi juures olemist. Hea näide on ka Tom Kaldre, kes Audenteses väga silma ei jäänud ja ka Tallinna Kalevis olid tal meeste vahel esimesed kuud rasked. Kohaneda oli väga raske, kuna oli jõulisem kontakt ja ikka hoopis teised kiirused. Siis tulid meestel vigastused ja ta kasutas selle enda kasuks ära. See tema arenguhüpe oli suur. Sellele aitas kaasa ka fakt, et ta terve suve treenis.

Oled sa nõus eksperdina ütlema mõned nimed, keda korvpallipublik võiks silmas pidada, kellest võiks sellest U18 vanuseklassist tulla profitasemel korvpallur?

Number üks, ma ei ole siin ekspert ja number kaks, väga raske on öelda mingeid nimesid, sest selles vanuseklassis on probleem, kuidas üleminek meeste korvpalli läheb. Kui ei ole reaalseid võimalusi, et see noor järgmine aasta mängiks vähemalt esiliigas, siis teine liiga ei ole koht, kus ta areneks. Meistriliiga ja näiteks Balti liiga – ideaalne keskkond, kus saada mängijaks, aga muidugi ka see ei garanteeri, et sealt midagi tuleb. Meil endalgi Tallinna Kalevis on mõni poiss näidanud konkreetsetes mängudes ennast heast küljest, kuid samas tuleb väga palju ebastabiilsusi sisse ja on väga palju aspekte, mida tuleks arendada. See kõik nõuab loogilist arengut, et treeningtöö on läbi mõeldud ja poiss mängiks ka normaalsel tasemel.

Ühesõnaga, võib öelda, et need, kes selles vanuses on juba kuskil meistriliiga klubis pingiotsal ja treeningtöös kaasatud, siis neil on šanss profikorvpalli jõuda suurem?

Kindlasti, sest U18 vanuses võib põhimõtteliselt treenida juba nagu mees ja seda ongi vaja teha. Kui mõni U18 võistkond treenib veel 3-4 korda nädalas, siis sorry, sellega ei ole mitte midagi teha. Vaatad natuke kaugemale, siis mõni meeskond treenib 7-8 korda nädalas, mis eeldabki, et on kaks trenni päevas. Mingit tohutut enesekindlust mul küll ei ole, et meil tuleb nii kõva juurdekasv, et kõik võiksid muretud olla. Igal juhul eelis on nendel, kes on juba praegu meeste juures ja saavad seal õigesti trenni teha.

scroll to top