“Siim-Sander Vene näol on tegemist Eesti traditsioonide jätkajana Vareses,” rääkis telekanali Rai Sport korvpallikommentaator Stefano Michelini Varese ja Brescia vahelise mängu ajal. “Tuletame siin meelde Kristjan Kangurit,” jätkas ta. Michelini unustas mainida Janar Taltsi nime, ilma kelleta poleks see nimistu täiuslik.
Varese linn asub Põhja-Itaalias, Lombardia maakonnas ja on umbes Tartu suurune, kui elanikke on hetkel pisut alla 90 000. Kuigi esimene korvpallimeeskond moodustati Vareses juba 1927. aastal, alustas ametlik korvpalliklubi tegevust 1945. aasta augustis. Varese näol on tegemist väga tituleeritud klubiga, kui meeskond on tulnud kümnel korral Itaalia meistriks, neli korda on võidetud Itaalia karikas ning klubi auhinnakapis on mitmeid karikaid eurosarjadest.
Eelmise sajandi 60-ndate aastate lõpus ja 70-ndate alguses oli Varese Euroopa korvpalli tipus, kui 1969-76 võideti koguni viis Euroopa meistrite sarja karikat! Dino Meneghin ning Gianmarco Pozzecco on ilmselt korvpallisõbra jaoks kõige kuulsamad nimed, kes klubi värve esindanud.
Meeskond peab oma kodumänge Palasport Lino Oldrini areenil, kus on 5300 istekohta. Klubi publikurekordiks on aga 5979 pealtvaatajat ja see pärineb 1975. aastast. Klubi värvideks on valge ja punane. Huvitava faktina tasub veel mainida, et klubi fännid on traditsiooniliselt enamasti parempoolsete poliitiliste vaadetega, mis kohati flirdib äärmusliku parempoolsusega.
Eesti traditsiooni rajajaks Vareses oli Kristjan Kangur, kes liitus esimest korda meeskonnaga 2010. aastal ja tegi kaasa ühe hooaja. Kangur oli meeskonnas tipptegija, kogudes 32 mänguga keskmiselt 9,9 punkti ning 5,4 lauapalli. Varese lõpetas põhihooaja 7. kohal, veerandfinaalis kaotati 0:3 Cantule.
2011. aasta juulis sõlmis Kangur 3-aastase lepingu Siena Montepaschiga, kuid Siena laenas ta 2011-12 hooajaks tagasi Varesesse. Ka sel hooajal oli Kristjani statistika väga muljetavaldav: keskmiselt mängus 10,9 punkti ning 5,2 lauapalli.
2011. aastal asus Vareses Eesti värve esindama ka Janar Talts, kes enne seda oli mõned kuud pallinud Samaara meeskonna ridades Venemaal. 2010-11 hooaja lõpuks jõudis Talts teha kaasa kaheksas mängus, saades keskmiselt kirja 5,4 punkti ning 4,5 lauapalli.
Hooajal 2011-12 sai Talts 36 mängus keskmiselt 5,2 punkti ning 4 lauapalli. 2012. aasta kevadel jõudis Varese taas play-offi, kuid kaotas kohe esimeses ringis tulevasele meistrile Sienale tulemusega 1:3.
Viimasel, 2012-13, hooajal kogus ta 38 mänguga keskmiselt 4,3 punkti ning 3,7 lauapalli. See hooaeg kujunes Varesele selle sajandi edukaimaks. Meeskond võitis põhihooaja ja sai play-offis esimese paigutuse. Jõuti kindlalt poolfinaali, kus dramaatilises lahingus jäädi alla Kristjan Kanguri meeskonnale Siena Montepaschile tulemusega 3:4.
2013. aasta hooaja lõppedes lahkus Talts klubist, kuid eestlasteta Varese kaua ei mänginud, kui 2014. aasta augustis ühines klubiga taas Kangur. See hooaeg kujunes mehele üsna õnnetuks, kui novembris oli tal teine seljaoperatsioon ja platsile sai Kangur alles jaanuari lõpus. Meeskond lõpetas põhihooaja pettumust valmistanud 11. kohal.
Siim-Sander Vene on jõudnud pidada Varese eest sel hooajal praeguseks 6 mängu. Keskmiselt on eestlane viibinud väljakul 17 minutit, mille jooksul hankinud 2,5 lauapalli ja toonud meeskonnale 5,8 punkti.
Nii Kristjan Kangur, kui Janar Talts on märgitud Varese Wikipedia lehel kui olulised mängijad, loodetavasti saab ka Siim-Sander Vene oma südi mänguga selle aunimetuse.