fbpx
Close

Baerum Basketi ainus täisproff Toomas Raadik: Eesti klubidega võiksime kenasti mõõtu võtta

-Toomas Raadik | Foto: Siim Semiskar

-Toomas Raadik | Foto: Siim Semiskar

Pärnaka Toomas Raadiku jaoks on tänavune korvpallihooaeg kulgenud väga tormiliselt, kui hooaega koduse TalTechi meeskonnaga alustanud 29-aastane ja 202 cm pikkune suur äär siirdus vahetult enne Paf Eesti-Läti liiga hooaja algust esmalt Rootsi kõrgliigaklubisse Jämtland Basket ning on nüüdseks jõudnud Norra lõunaosas pealinna Oslo külje all asuva Bekkestua väikelinna tiimi Baerum Basket.

Korvpall24.ee uuris aastaid TalTechi ridades kohalikus liigas üheks parimaks punktikütiks olnud mängumehe käest, mis tasemel Norra kõrgliigas mängitakse ning kuidas hinnata tema kolme kohtumisega seni näidatud keskmist statistikat 31,7 minutit, 22 punkti, 7 lauapalli, 1,7 söötu ja 1,3 blokki?

Aga läheme ajas veidi rohkem tagasi. Septembris TalTechi meeskonnaga pikal Hiina turneel käinud Raadik sai juhuse tahtel võimaluse siirduda Rootsi kõrgliigatiimi Jämtland Basket, kus lõpuks tegi kaasa üheksas liigamängus. Eestlase arvele jäi keskmiselt 17,1 minutit, 8,9 punkti ja 3,1 lauapalli.

“Rootsis olin ma umbes 1,5 kuud. Iseenesest läks kõik kenasti ja arvestades minu mänguaega oldi minuga rahul. Pidama ei jäänud ma sinna põhjusel, et olime teise pika R.T. Guinniga sarnased mängijad ja treeneril polnud soovi meid koos väljakul kasutada. Teda kui kaptenit ja suure kogemustepagasiga mängijat usaldas treener rohkem ja isegi hea hoo korral ma üle 17 minuti väga mängida ei saanud. Poolte kokkuleppel otsustasime, et mul on aeg edasi liikuda,” võttis Raadik oma Rootsi aja kokku.

Norra variant tekkis eestlase sõnul läbi Jämtlandi peatreeneri Torbjörn Gehrke üsna ootamatult ning varem polnud ta sealsest liigast midagi kuulnud. Baerum Basketi peatreener Mathias Eckhoff oli varem töötanud Jämtlandi peatreenerina ja hoidis klubi tegemistel pidevalt silma peal. Kuuldes Raadiku vabanemisest, võttis ta rootslastega kiirelt ühendust ning küsis eestlase kontakti. “Suhtlesin samal ajal ka ühe teise Rootsi klubiga ning palju uuriti minu kohta Eestist, aga Norra variant tundus kõige huvitavama väljakutsena. Peatreener Eckhoffi visioon ja mängustiil tundusid mulle sobivat,” sõnas Raadik.

Eesti korvpallisõprade jaoks on Norra kõrgliiga tõenäoliselt üsna tundmatu suurus, mistõttu palusime Raadikul üritada sealset taset paigutada arusaadavasse konteksti. “Võrreldes Saksamaa madalama liigaga (Raadik pallis eelmisel hooajal lühikest aega tugevuselt kolmandas liigas ProB – toim.) on siinne liiga tugevam. Eesti-Läti liigas võiks minu praegune meeskond Eesti klubidega kenasti mõõtu võtta. Kalev/Cramo, Ventspilsi, VEF-i ja Ogre skalpi oleks raske võtta, aga ülejäänud meeskondadega võiks vabalt mängida. Keskmine liiga tase on natukene nõrgem kui Eesti-Läti liigas,” analüüsis kogenud mängumees.

“Professionaalsuses jääb aga Norra liiga igal tasandil Eestile alla,” jätkas Raadik. “Rootsis ja nüüd Norras olles sain alles aru, milline luksus on, kui igas trennis on olemas füsioterapeut. Rootsis oli füsio kohal ainult mängudel ja Norras keegi midagi mainis füsioterapeudist, kuid siiani ma teda näinud pole. Ametlikke tiimitrenne on meil neli korda nädalas, kõik muu on individuaalne – kes tahab saab kasutada saali, kus on olemas viskemasin, ja jõusaali. Meie tiimis olen ainuke profimängija mina, teised kõik käivad kas tööl või õpivad.”

Raadiku hinnangul mängitakse Baerumis mõtestatud ja meeskondlikku korvpalli ning taktikaline tase on üsna kõrge. “Sõltuvalt vastastest võivad mingid nüansid muutuda, aga üldpildis on meil kindlad liikumised, mida kasutame. Võimalusel üritame joosta kiirrünnakuid,” tõi Raadik välja ja lisas: “Võrreldes minu varasemate tiimidega on meil kaitses väga kindlad reeglid, mida iga trenn drillitakse. See on ka üks põhjus, miks klubi on siiani küllaltki edukas olnud.”

Eestlast kasutatakse Baerumis positsioonidel “neli” ja “viis” ning konkreetne kindel roll tal puudub – mida vaja, seda teeb. Raadiku sõnul süüdetakse palju ja pall käib rünnakul tihti läbi tema. Peatreener Eckhoffi nõudmine on, et pall pidevalt liiguks ja mäng käib põhimõtte järgi “hea viske asemel suurepärane vise”. Tundub, et meie mehele selline stiil sobib ja kaaslased usaldavad teda rünnakuid lõpetama, kuna senise kolme kohtumisega näidatud keskmine punktisumma 22 on silmapaistev.

Raadikul oli Norras esialgu nädalana testperiood, mille jooksul jäädi temaga väga rahule ning leping tehti tänavuse hooaja lõpuni. “Praeguse seisuga plaanin olla siin hooaja lõpuni. Hetkel oleme tabelis kolmandad (11 võitu ja 5 kaotust – toim.), aga klubi eesmärk on tulla lõpuks meistriks. Selleks on muidugi veel palju tööd vaja ära teha,” kommenteeris eestlane tiimi hetkeseisu tabelis.

Kohaliku munitsipaalüksuse nime kandev Baerum Basket peab Norra kõrgliigas järgmise kohtumise 4. jaanuaril, kui vastamisi minnakse viimasel kohal paikneva Asker Aliensi (2-14) nimelise tiimiga.

scroll to top