Kerr Kriisa murranguline hooaeg: kolm suurt debüüti ja tõusmine liidriks

-Kerr Kriisa | Foto: Kaunase Žalgiris

Sarnaselt mitmetele teistele liigadele võttis Leedu vastu resoluutse otsuse ning lõpetas käimasoleva hooaja nii kõrgliigas kui esiliigas. Leedu meistriks tuli 22. korda Kaunase Žalgiris ning esiliigas lõppes hooaeg ka Žalgirise duublis pallival 19-aastasel Kerr Kriisal.

Sellega seoses võtab Korvpall24.ee kokku lõppenud hooaja, millest kujunes eestasele mitmeski mõttes murranguline aasta. Meenutame, kuidas õnnestus noorel mängumehel teha debüüt Euroliigas, Leedu meistriliigas ja Eesti meestekoondises ning tõusta Leedu esiliigas võistkonna põhitegijaks.

Enne klubihooaja algust lõi Kriisa kontrollkohtumistes kaasa Kaunase Žalgirise koosseisus. Eestlaste rõõmuks leidis üks hooajaeelsetest mängudest septembri alguses aset ka Tallinnas, kui Leedu tippklubi mängis BC Kalev/Cramoga. Saku Suurhallis peetud kohtumises kogunes noore tagamängija arvele 20 minutiga 10 punkti (kahesed 2/3, kolmesed 2/3), kaks lauapalli ja kaks korvisöötu.

Oktoobris algas Kriisa ja Žalgirise duubli hooaeg Leedu esiliigas ning juba esimeste kohtumistega oli selge, et noorest mängujuhist saab võistkonna kindel liider, kes hakkab mänge otsustama. Eestlane näitas oma võitlusvaimu nii mängudel kui Žalgirise esindusmeeskonna trennides ja see ei jäänud märkamata.

Kuu lõpus, kui Kaunase Žalgirist vaevasid Euroliiga mängu eel vigastused, koitis nii Kriisa kui eestlaste jaoks kaua oodatud päev. Praegu 19-aastane, kuid toona veel 18-aastane mängujuht anti esindusmeeskonna koosseisus üles mänguks Villeurbanne’i Asveli vastu ning õhus oli võimalus Euroliiga debüüdiks. Kui kaks minutit enne kohtumise lõppu oli kindel, et Žalgiris võtab Prantsusmaa klubi vastu oma, pääseski Kriisa marulise kodupubliku ees platsile. Ajalugu oli sündinud, sest Kriisast sai kuues eestlane, kes välisklubi eest Euroliigas väljakul käinud. Platsil näitas 189 cm pikkune tagamängija kohe teravust ning teenis välja kaks vabaviset. Esimene vise tabas ning noormees viskas käe valgeks saamise puhul 15 000 pealtvaataja ees näpu püsti. Teine vabavise läks mööda ning debüütmängus jäigi eestlase arvele üks, kuid emotsiooniderohke punkt.

Pärast mängu jagas Kriisa suunas kiidusõnu ka Šarunas Jasikevicius. “Kui ta tuleb väljakule ja tõstab sõrme 15 000 fänni ees, siis mõistagi tal enesekindlusest puudu ei tule. Ma ei kujuta ette, kuidas ta pärast neid ovatsioone magada saab,” kommenteeris Žalgirise peatreener eestlase Euroliiga debüüti.

Novembri alguses, kui Kriisal oli juba seljataga meeldejääv debüüt Euroliigas ning üheksa kohtumist Leedu esiliigas, selgus, et noor mängujuht lahkub Kaunase Žalgirise duubelmeeskonnast ja siirdub laenule meistriliigas mängivasse Prienaisse. Selleks hetkeks oli eestlane keskmiselt 27 minutiga visanud Leedu esiliigas 16,2 punkti, hankinud 3,3 lauapalli ja jaganud kuus resultatiivset söötu mängu kohta.

Kriisa pidi mänguminutite eest hakkama võitlema möödunud hooajal Tartu Ülikoolis pallinud 20-aastase Arnas Velickaga, kes oli Prienai selge liider, tuues Leedu meistriliigas 27 minutiga keskmiselt 12,2 punkti, 4,7 tulemuslikku söötu ja 3,2 lauapalli. Meistriliigasse laenule siirdunud Kriisa tegi kõrgemal tasemel kaasa kokku kümnes mängus, kuid kuna Prienais saadud mänguminutid eestlast ei rahuldanud, otsustas 189 cm pikkune mängujuht jaanuari keskel taasliituda Kaunase Žalgirise duubliga.  19-aastase tagamängija arvele jäi Leedu kõrgliigas keskmiselt 13,5 minutiga 4,1 punkti, 2,2 korvisöötu ja 0,7 lauapalli.  Prienai lõpetas poolikuks jäänud hooaja Leedu kõrgliigas 11 võidu ja 13 kaotusega, mis tõi kümne meeskonna seas kuuenda koha.

Kui hooajal 2018/19 mängis Kriisa Leedu esiliigas kokku 34 kohtumist ja viskas 21 minutiga keskmiselt 6,5 punkti, jagas 3,2 resultatiivset söötu ja võttis kaks lauapalli, siis vastlõppenud hooajal näitas Žalgirise duublis palliv eestlane muljetavaldavat edasiminekut. Poolikuks jäänud hooajal tegi Kriisa Leedu esiliigas kaasa 19 mängus ja tõi keskmiselt 25 minutiga 14,3 punkti, andis 5,7 korvisöötu ja hankis 2,4 lauapalli. Turniiritabelis platseerus Žalgirise duubel (20-18) lõppenud hooajal 15 võistkonna seas viiendale kohale. Võitjaks krooniti Marijampole Suduva-Mantinga (32-7), kelle jaoks oli see teine järjestikune võit Leedu esiliigas.

Lisaks edukale hooajale klubisärgis, sai Kriisa kirja ka esimese kogemuse meestekoondises. Kui võõrsil peetud Põhja-Makedoonia mängu jälgis 19-aastane mängujuht pingilt, siis kodumängus Itaalia vastu sai Kriisa kirja oma esimesed tuleristsed. Saku Suurhallis täismaja publiku ees meestekoondises debüteerinud 189 cm tagamehe arvele jäi 18 minutiga viis resultatiivset söötu ja kaks vaheltlõiget. Mängujärgses intervjuus kinnitas Kriisa, et esimene EM-valikmängude koondiseaken andis talle väga palju motivatsiooni edasiseks. “Ma hakkangi nüüd nende koondisetsüklite nimel elama. See nädal, mis mul siin oli, oli kindlasti mu elu üks vägevamaid nädalaid,” arvas 19-aastane mängujuht.

-Kerr Kriisa ja Eesti korvpallikoondis | Foto: Siim Semiskar

Nüüd, kus korvpalliga on Leedus, Eestis ja mitmel pool mujalgi selleks hooajaks kõik, tuleb vaadata tuevikku. Paraku ei tea keegi, kui kaua praegused segased ajad kestavad ja mida koroonaviirus veel endaga kaasa võib tuua.

Veebruaris toimunud Itaalia mängu järel ütles Kriisa, et Leedu esiliigas ta sügisest arvatavasti ei jätka, kuid toona olid ajad teised ja praegu tuleb võtta päev korraga.  Samas näitas eestlane märkimisväärset edasiminekut ning selle pealt võiks nii mõnegi klubi uks olla noorele mängumehele avatud.

Loodame, et kui olukord maailmas stabiliseerub ja pall uuesti mängu pannakse, siis on 19-aastasel Kriisal koht, kus end tõestada ning edasi areneda. Seega jääb üle vaid nõustuda eestlase viimases Instagrami postituses kirjutatuga: vaatame põnevusega, mida tulevik toob.