BC Kalev/Cramo korvpallimeeskond kohtub pühapäeval Peterburis sealse tippklubi Zeniidiga, kellel oktoobri lõpus Kalevi spordihallis mälestusväärses mängus 84:80 selg prügiseks tehti. Seejuures on liigatabelis tegemist üliolulise matšiga, kuna nii Kalevil kui Euroliiga tiimil Zeniidil on võrdselt 6 võitu ja 8 kaotust ja asutakse üksteise selja taga, vastavalt 6. ja 7. positsioonil.
Kui Eesti esiklubi jaoks suhteliselt kergelt kulgenud Eesti-Läti liiga mänge mitte arvestada, tuleb Kalev/Cramo Zeniidi vastu Saraatovi Avtodori üle võetud koduvõidu pealt. Peterburi meeskonnal on kaasa võtta hiljutine valus mälestus Moskva CSKA-st (kaotati 63:82) ja Kaasani Unicsist (samuti kaotus 75:86). Euroliigas suutis Zeniit 23. jaanuaril kodusaalis 91:87 üle mängida kreeklaste Pireuse Olympiakose, kuid neljapäeval kaotati võõrsil Barcelonale kindlalt 72:90.
Väidetavalt tänavusele hooajale 26,7 miljoni euro suuruse eelarvega vastu läinud Zeniit on hispaanlasest peatreeneri Joan Plaza käe all pidanud võitlema suurte raskustega. Kui VTB liigas hoitakse hetkel Kalevi järel 7. kohta, siis Euroliigas on kogutud küll 7 võitu, aga koos Saksa klubide Berliini Alba ja Müncheni Bayerniga jagatakse maid tabeli päris lõpus.
Kalev/Cramo ja Zeniidi esimeses omavahelises kohtumises kerkisid Eesti klubi rünnakuliidriteks kolmese tagant 6-st 4 pommitanud ja 17 silma kogunud Kristjan Kitsing ning sama punktide arvu kõrval kaaslastele ka 6 söötu jaganud Kyle Vinales. Janari Jõesaar ja Aigars Škele lisasid kumbki 14 silma. Zeniidi poolel tegi küll Gustavo Ayon 18 punkti ja 11 lauapalliga kaksikduubli, kuid mehhiklane oli meie vanameistri Kristjan Kanguri kaitse vastu kohati suures hädas.
Ayoni keskmised numbrid sel hooajal Ühisliigas on olnud 11,7 punkti ja 6 lauapalli ning temast veel rohkem pahandust teevad reeglina Will Thomas (12,6 punkti ja 3,9 lauapalli) ja Austin Hollis (12,5 punkti). Suurte mängude potentsiaali on tiimis kindlasti ka Alex Renfroel, Colton Iversonil ja Andrew Albicy’l. Kalev/Cramo tiimi silmapaistvamad tegijad on seni olnud Vinales (keskmiselt 17,4 silma, 4,9 söötu), Škele (12,6 punkti, 4,1 söötu, 3,5 lauapalli), mängus keskmiselt 2,4 kolmest tabav Kitsing (12,3 punkti, 3,4 lauapalli) ja tiimi parim lauavõitleja Jõesaar (10,4 silma, 5,8 lauapalli).
Huvitaval kombel on Zeniidi meeskond olnud just kodusaalis väga kesine – Jubileinõi spordipalees on 7-st kohtumisest suudetud võita vaid üks. Seevastu võõrsil kogutud saldoks on 5-2. Kalev/Cramo on vastupidi olnud kodusaalimeeskond, kui Tallinnas on senine resultaat positiivne (5-4). Väljas on 5-st peetud kohtumisest teenitud üks võit.
Kuigi Zeniit VTB Ühisliigas hetkel kõige teravamas tipus ei konkureeri, siis mõnes statistilises kategoorias ollakse täielik eliit – keskmiselt 22,2 resultatiivset söötu teeb meeskonnast liiga paremuselt teise söödutiimi ja 7,1 vaheltlõiget kohtumises annab samuti vastavas pingereas teise positsiooni. Vabaviskejoonele Zeniidi mehi saata ei tasu, kuna sealt realiseeritakse liigas kõige parema protsendiga – 80%. Kui Kalev on enamus keskmiste näitajate poolest liiga tagumises otsas, siis just vabaviskeprotsendiga 79% paigututakse täpselt Peterburi meeskonna selja taha teisele kohale.
Peterburi Zeniidi koosseisu vaadates ja seniste mängude keskmiseid numbreid võrreldes saab kokkuvõtteks tõdeda, et nende paiknemine 6 võidu ja 8 kaotuse peal on vägagi üllatuslik ja seda negatiivses võtmes. Tõenäoliselt pole Peterburi tiim toime tulnud Euroliiga ja Ühisliiga mängugraafikutega ning koduses liigas läheb jalg paratamatult kohati veidi rohkem sirgu.
Kuigi viimases Paf Eesti-Läti korvpalliliiga kohtumises Tartu Ülikooli vastu andis ameeriklase Michael Finke põlv soojendusel ennast tunda ja jättis mehe lõpuks kohtumisest eemale, siis midagi tõsist ei tohiks jalaga olla. Peterburi reisi võtab meeskond ette igatahes täiskoosseisus ja kõik mängijad peaksid olema valmis peatreener Robert Štelmahersi käsu peale ka väljakule jooksma.