fbpx
Close

Treeningkaaslane Henri Drellist: tal on olemas vajalik tapjamentaliteet, et jõuda NBA-sse

-Eric Schmalz | Foto: Siim Semiskar

-Eric Schmalz | Foto: Siim Semiskar

Viimastel aastatel on üha hoogu kogunud Eesti noorkorvpallurite tung ookeani taha Ameerika Ühendriikidesse, kus on asutud mängima nii kolledžikorvpalli kui alustatud ka keskkoolis või teistes kooliastmetes. Alati “USA invasioon” erinevatel põhjustel ei õnnestu ning tuleb tulla kodumaale tagasi uut võimalust ootama.

“Praegusel ajal on USA-sse minek Eesti noorkorvpallurite hulgas väga aktuaalne teema. Enamus mängijatel, keda ma tean, on siht jõuda USA-sse ja ennast seal pildile mängida,” rääkis Korvpall24.ee portaalile korra isegi ookeani taga proovimas käinud TalTechi korvpallimeeskonna 20-aastane tagamängija Eric Schmalz. “Varasema aja kohta ei oska ma öelda, aga praegu enamus mu eakaaslaseid mõtlevad selles suunas ja kui tuleb arvestatav pakkumine, siis seda võimalust kasutatakse.”

“Mina käisin USA-s kaks aastat tagasi. Tegemist oli ühe väiksema keskkooliga, mille nimi ei ütle suure tõenäosusega kellelegi midagi. Reis jäi suhteliselt põgusaks, kuna kohapeal selgus, et see koht ei vastanud mu ootustele. Sain kiirelt aru, et mõistlikum on jätkata tol hetkel mängimist Eestis,” tõi Schmalz enda kogemusest näite, et alati pole ookeani taga muru rohelisem ja taevas sinisem.

“Otsisin ise toona võimalust jätkata mängijakarjääri väljaspool Eestit. Kooliga tekkis kontakt suve alguses ja nad olid minust huvitatud. Aga kohapeal olin lühikest aega, sest TalTech oli minust huvitatud. Kuna ma ei näinud USA-s läbi selle keskkooli võimalust ülikoolidele silma jääda, siis otsustasin liituda TalTechiga ning alustada Eestis ühtlasi ka ülikooliõpinguid,” meenutab paberite järgi 188 cm pikkune mängujuht.

Lõppenud hooajal tegi Schmalz TalTechi eest Paf Eesti-Läti liigas kaasa 24 kohtumist ning kogus keskmiselt 17,8 minutiga 6,9 punkti, 2,4 lauapalli ja 2,9 korvisöötu. “Uue hooaja kohta saan nii palju öelda, et ambitsioon on jätkata kindlasti Eesti-Läti ühisliigas ja teha arengus samm edasi. Samuti tahan lõpetada ülikooliõpingud. Endiselt pole ma maha matnud ideed suunduda ühel hetkel piiri taha,” rääkis TalTechi majandusteaduskonnas avalikku haldust tudeeriv mängumees.

Kui varasemalt läksid Eestist USA ülikoolidesse pigem korvialused mängijad (Maik-Kalev Kotsar, Rauno Nurger, Taavi Jurkatamm), siis uueks hooajaks on toimumas ookeani taha tõeline tagameeste invasioon. Noortekoondislastest alustavad NCAA kõrgemal tasemel oma debüütaastat Kerr Kriisa, Ran Andre Pehka, Leemet Böckler, Marten Maide ja Mark-Andreas Jaakson. NBA draftis on üles antud Henri Drell.

Olles ise tagamängija, mõistab Schmalz, kui keeruline saab meie noortel meestel olema kohalikega konkureerimine: “Ameeriklaste mentaliteet, eriti mustanahalistel mängijatel, on eurooplastega võrreldes teistsugune. Neil pole vahet, kas trennis on eurooplane või ameeriklane, nemad lähevad igal juhul läbi seina kui vaja.”

Küsimuse peale, kes Eesti kuttidest kõige lähemal sellisele mentaliteedile on, oli Schmalzil vastus varnast võtta: “Teen hetkel trenni koos Henri Drelliga ja minu hinnangul on tema praegusel hetkel üks nahaalsemaid kui mitte kõige nahaalsem noor mängija Eestis. Temas on olemas vajalik tapjamentaliteet ja kõik muud omadused, et jõuda NBA-sse!”

Koroonaviirusest tingitud eriolukorras ei istu Schmalz käed rüpes ning on leidnud endale võimalused korralikult treenida: “Liigutan ennast igapäevaselt. ÜKE-t teen kergejõustikutreeneri kava järgi kolm korda nädalas ja korvpalli samuti kolm korda nädalas. Pühapäevad võtan tavaliselt vabaks.”

scroll to top