fbpx
Close

Sten Sokk Kreekas jätkamisest: hetkel on seal nii palju teadmatust, et pole mõtet pead vaevata

-Sten Sokk | Foto: Siim Semiskar

-Sten Sokk | Foto: Siim Semiskar

Kreeka esiliigas mängis lõppenud hooajal kolm Eesti koondise korvpallurit, kellest kõige edukamalt läks mängujuht Sten Sokul. Tema Thessaloniki Iraklise meeskond suutis täita hooaja alguses välja hüütud eesmärgi ning tõusta läbi play-offi uueks hooajaks kõrgliigasse.

30-aastane ja 184 cm pikkune mängujuht kogus tänavusel hooajal 31 mänguga keskmiselt 23,5 minutit, 7,7 punkti, 4,5 resultatiivset söötu ja 1,9 lauapalli. Mehe visketabavused olid väljakult kokku 46,9% (sealhulgas kolmesed 37,2%) ning vabavisked 78,3%.

Korvpall24.ee sai Sokuga jutule veidi pärast hooaja lõppu, mida Iraklise mehed said tähistada Kreekale omaselt emotsionaalselt. Pikaaegne Eesti koondislane rääkis intervjuus oma aastast Iraklises ning üldiselt sealses korvpallielus toimuvast.

Täitsite oma peamise eesmärgi ja tagasite klubile tõusu kõrgliigasse, kui kergelt või raskelt see lõpuks tuli?

Meil oli sellel aastal kaks rasket perioodi, kuid suutsime need edukalt üle elada. Lõpuks saime viimasteks mängudeks soodsad vastased ning siis oli juba rohkem vormistamise küsimus.

Kuidas suhtud esiliiga play-off süsteemi? Et põhihooaja võitja tagab otsepääsme kõrgliigasse, järgmised neli asuvad play-offe mängima, aga muuhulgas võetakse sinna ka omavahelised võidud-kaotused kaasa.

Alguses võib tunduda see formaat naljakana, aga esiliiga mõttes on see täitsa hea mõte. Tänu sellele on vaja juba hooaja algusest normaalne võistkond kokku saada, et konkureerida hooaja lõpus esimesele kahele kohale. Iga mängu peab võtma täie tõsidusega, sest näiteks hooaja esimese mängu kaotus võib lõpuks play-offis kätte maksta. Samas, liiga võitjat tasustatakse kohe edasipääsuga. Täiesti teistmoodi kogemus.

Veebruaris antud intervjuus rääkisid treenerivahetusest, kas sealt alates kulges hooaeg ainult positiivsel lainel või oli teil vahepeal vaja veel mingeid raskeid momente ületada?

Treener Kostas Mexas tegi tõesti väga väikese ajaga suure töö ära ja enamasti sujusid asjad normaalselt. Pärast teist koondiseakent sain ma vigastada ja kohe otsa sai trauma ka meie põhiline viskav tagamängija. Siis tekkis kuuks ajaks raske hetk, sest kaotasime järjest kahele otsesele konkurendile ning olukord läks vähe ärevaks. Teine raskem hetk tuli pärast kaotust liiga võitjale. Oli näha, et andsime trennides ja mängudes järele, kuna oli teada, et esimest kohta enam ei püüa ja peame play-offi mängima. Üldjuhul oli muidugi üsna stabiilne hooaeg.

Kuidas enda individuaalse mänguga sel hooajal rahule jäid ning kuidas klubis otsustajad Sinuga rahule jäid?

Kindlasti saab alati paremini. Numbriliselt mul väga midagi ette näidata ei ole, aga kuna jõudsime eesmärgini üsna veenvalt, siis ise olen hooajaga rahul. Kindlasti on nad (klubi otsustajad – toim.) rahul, klubi täitis eesmärgi ja sai lõpuks kõrgliigasse. Sellisel hetkel ollakse kõigi mängijatega rahul.

Kas kuulud Iraklise plaanidesse ka kõrgliigameeskonna komplekteerimisel? Kas on nendel teemadel juttu olnud või isegi juba mingid kokkulepped tehtud?

Treeneriga on juttu olnud, aga järgmiseks aastaks on nii Iraklises kui ka Kreeka liigades hetkel nii palju teadmatust, et pole mõtet pead sellega veel vaevata. Lisaks pean arvestama oma otsuste tegemisel ka perekonna tegemistega. Enne augustit tahaks kõik selgeks saada.

Kas klubis on räägitud uue hooaja ambitsioonidest? Kas minnakse väljakukkumist vältima või on klubil rahalist rammu ja ambitsiooni kohe kõrgemale sihtida?

Ka see on üks tegur, mida mul tuleb arvestada – Iraklisel pole hetkel veel selge, kui suured võimalused neil tuleval aastal on.

-Sten Sokk ja Thessaloniki Iraklis | Iraklis BC Facebook

Eestlastest mängisid Kreeka esiliigas veel Rait-Riivo Laane ja Martin Paasoja ning Baltikumi meestest ka endine Pärnu leegionär Ronaldas Rutkauskas ja mullu Valga-Valkat esindanud Toms Leimanis. Kuidas Baltikumi korvpalli seal kandis suhtutakse, kas saab midagi üldistavat selle kohta öelda?

Usun, et kreeklastele meeldib Baltikumi meeste iseloom ja mentaliteet. Hea kvaliteediga mängumehed, kes on professionaalse suhtumisega ja tõelised meeskonnamängijad.

Kui palju jõudis Olympiakose ja Panathinaikose poleemika teieni? Rääkis sellest terve Kreeka sh. madalamad liigas? Kuidas kommenteerid seda, et Olympiakos praeguse seisuga saadetakse kõrgliigast minema?

Kreeklased on selliste asjadega siin harjunud ja suurt hämmingut polnud. Praegu on teadmatust palju, mis Kreeka kõrgliigast saab. Kõige tõenäolisem variant on, et tuleval aastal osaleb 16 võistkonda ehk siis keegi ei kuku välja ja Ionikos ning Iraklis lisanduvad. Teine võimalus Olympiakosest rääkides on, et nad kukuvad alla ja hakkavad mängima A2 liigat, Euroliigat ja Aadria liigat. Mina muidugi ei usu, et nii suurt klubi alla kukutatakse, kõrgliiga vajab neid.

Kreeka korvpallipublik on teatavasti hullumeelne, nii heas, kuid mõneti ka halvas mõttes. Kui kõrgliigas on turvamehi kindlasti omajagu saalis, siis kuidas olid lood esiliigas – kas oli vahepeal mõnel võõrsilmängul hirm ka, et kui millegagi vastaseid ärritad, siis pole kuigi ohutu saalis viibida? Piltide ja videote järgi vaadates oli vist teie klubil esiliiga üks vägevam publik?

Õnneks me ei pidanud vastaste fännidega tegelema. Meie saalis oli kindlasti teistel võistkondadel tänu meie ultratele äärmiselt ebamugav mängida, sellest ka 17-0 kodumängud see aasta.

Kas jõudsid jälgida ka Eesti korvpallis toimuvat? Kas Iraklis oleks Sinu hinnangul suutnud Tallinna Kalev/TLÜ asemel BC Kalev/Cramole suuremat vastupanu osutada või isegi mõelda Kalev/Cramo alistamisele eestikate finaalseerias?

Ikka jõudsin jälgida. Iraklise kõige suurem trump oleks kindlasti olnud kodusaal, aga Kalev/Cramo komplekteeritus oli sellel aastal individuaalselt liiga võimas, et neile tõsiselt vastu hakata.

scroll to top