fbpx
Close

Rainis Värv kohtunikutee alguses tehtud “käkist”: mäletan, et pärast nutsin bussis

-Peep Pahv ja Rainis Värv (pilt on illustratiivne) | Foto: Siim Semiskar

-Peep Pahv ja Rainis Värv (pilt on illustratiivne) | Foto: Siim Semiskar

Korvpallipodcastis “Möödavise” käisid sel nädalal külas Eesti kõrgliigatasemel vilistavad noorkohtunikud Rainis Värv ja Alex Talisainen, kellega puudutasime loomulikult ka eksimise teemat. Kui meeskondade fännid ja publik arvavad loomulikult, et iga nende tiimi vastu läinud otsus oli kohtunikult ekslik, siis paratamatult satub ka kõige parematel kohtunikel sisse ka teatav arv vigu.

Mõlemad stuudios olnud kohtunikud kinnitasid, et kohtunikud samuti eksivad, aga enesekriitiline ja hea vilemees ka tunnistab oma vigu. On olukordi, kus juba mängu ajal saab tunnistada võimalikku eksimust, aga on ka situatsioone, kus jooksvalt seda teha pole võimalik.

“Palju taandub treenerile, kellele seda infot andma lähed, ja olukorrale. Kui on mängu otsustav moment, siis loomulikult me ei lähe kohe ütlema, et me panime veidi puusse. Kui treener küsib rahulikult mõne situatsiooni kohta ja tekib diskussioon, siis saame sõbralikult mainida, et võis minna valesti. Paratamatult tuleb mõnes olukorras pärast suuremat eksimust minna rahustama, mitte rääkima, kes parasjagu millise vile tegi,” analüüsis Värv teemat.

Värvil on enda algusaegadest meeles üks väga valus “käkerdis”, kui ta noorkohtunikuna vilistas endast vanemate poiste mängus kaitsvale meeskonnale kolme sekundi reegli rikkumise. Pärast pidi ta sama võistkonnaga ühes bussis ka tagasi koju sõitma ning noorel mehel see kerge ei olnud: “Mäletan, et pärast nutsin bussis, kuna sain seal päris korralikult.”

Talisainenil meenub eelmise hooaja play-offist üks kahetsusväärne olukord Tartu Ülikooli ja Tallinna Kalevi mängult, kus kalevlaste leegionäri Joshua Noffleti sireenivise loeti väljakul kolmeseks ning hiljem kordusest vaadates jäi Tartu mängija olukorrale selliselt ette, et otsuse õigsust kontrollida polnud võimalik. “See olukord juhtus mu sünnipäeval ning fookus õnnesoovidelt läks sellele, et ka lähedasemad sõbrad küsisid, kas oli kahene või kolmene,” rääkis Talisainen. “Mõned asjad painavad kauem kui teised.”

Mõlemad vilemehed panid mängijatele, treeneritele ja pealtvaatajatele veelkord südamele, et kohtunikud on samuti inimesed ja eksimusi tuleb sisse. Ükski vale otsus ei tähenda aga, et vilemeest peaks seejärel isiklikus plaanis ründama. Emotsioonid on korvpalli lahutamatu osa, kuid isiklikuks minev sõim väljub mängu piiridest ning pigem näitab ründaja enda labasust.

Kuula saadet:

scroll to top