Järjekordne kalendriaasta on läbi saamas ning 2023. aasta on uksele koputamas. Nagu igal pool mujalgi, teeb ka Korvpall24.ee portaal aastast oma kokkuvõtte ning otsustasime välja tuua top25 meie 2022. aasta kõige loetumad kirjatükid.
Kuigi meie peamine panus Eesti korvpalli kajastamisse tuleb läbi pikkade intervjuude, siis oleme läbi aasta avaldanud ka lühemaid kommentaare, arvamusi ja lugusid, mis on lugejatele hästi peale läinud. Siinkohal hakkamegi otsast minema ning liigume alates 25. kohast kuni päris tippu välja.
NB! Pealkirjale klikkimine viib otse sellele artiklile!
—
Üheks möödunud suve kõige üllatavamaks Eesti korvpalluri üleminekuks oli U20 koondise särgis suurepärase EM-turniiri teinud Kasper Suuroru liitumine nelja-aastase lepingu alusel Hispaania suurklubi Badalona Joventutiga. Igapäevaselt põhimeeskonna ja tütarklubi CB Prati vahel pendeldav 20-aastane ja 197 cm pikkune mängujuht on Hispaania tiimis pandud kõva treeningkoormuse alla ning enda sõnul noor eestlane naudib protsessi täiega.
Korvpall24 portaal rääkis Suuroruga pikemalt Eesti rahvuskoondise treeningul enne MM-valikmänge Rootsi ja Soomega, millest viimases noormees hiljem ka oma meestekoondise debüüdi ära tegi. Lisaks sellele, et uurisime eelmisel hooajal ookeanitaguses üliõpilasliigas NCAA üsna tagasihoidliku aasta teinud Suurorult koondisekutse emotsioonide kohta, tahtsime ka teada, kuidas täpselt tal Hispaanias need seisud põhitiimi Badalona Joventuti ja tütarklubi CB Prati vahel on.
Suurorg rääkis väga põhjalikult lahti, kui palju ta treenib esindusmeeskonnaga ning kui palju LEB Silveris mängiva tütarklubiga, kui suur on võimalus, et ta tänavusel hooajal näiteks Eurocupis Joventuti eest oma debüüdi saab teha, kuidas on korraldatud noormängijate eluolu, kui palju pööratakse klubis tähelepanu füüsise arendamisele ning mille taha on jäänud see, et LEB Silveri sarjas on Suuroru statistilised numbrid jäänud oodatust seni veel tagasihoidlikumaks.
—
24. INTERVJUU | Eestisse naasev Brandis Raley-Ross: usun, et Kotsar saab oma NBA võimaluse päris varsti
Brandis Raley-Ross on nimi, mis tõenäoliselt Eesti korvpallisõpradele tutvustamist ei vaja. Hooajaks 2011/12 otse South Carolina ülikoolist Tallinna Kalevi meeskonnaga liitunud praeguseks 35-aastaseks saanud mängumees esindas hiljem veel väga edukalt kolmel korral Rakvere Tarvast (2012/13, 2014/15 ja 2015/16), proovis kätt BC Kalev/Cramos (2015/16) ning naasis lõpuks Tallinna Kalev/TLÜ meeskonda (2020/21).
Korvpall24 võttis 190 cm pikkuse tagamängijaga ühendust, et uurida, millega ta momendil tegeleb ning kas ta hoiab endiselt silma peal ka Eesti korvpallis toimuval. Lisaks pikale intervjuule saime Raley-Rossilt teada, et ta plaanib jaanuaris Eestisse naasta, et tuua siia treenima ja mängima Ameerika ja Aasia korvpallureid, kes võiksid ennast siinsete klubide huviorbiiti pallida. South Carolina vilistlaselt Brandiselt küsisime ka koolivenna Maik-Kalev Kotsari kohta, et kas meie mehel on Raley-Rossi hinnangul talenti, et mingil hetkel NBA-sse jõuda?
Muhedas intervjuus rääkis Raley-Ross veel muuhulgas üksipulgi lahti, mida ta Eestis mängides igalt teda juhendanud treenerilt positiivset kaasa sai ning tänu kellele toimus tema täielik avanemine ja tuli teadmine, et ta on suuteline pikalt profikorvpalli mängima. Lisaks toob Brandis välja kolm kõige kõvemat mängumeest, kelle vastu on ta ennast proovile panna saanud ning toob välja ühe Eesti treeneri, kelle juhendatud tiimid olid tema arvates kõige keerulisemad vastaste jaoks lahti murda.
—
Hooaja keskel Pärnu Sadamaga liitunud USA korvpallur Alterique Gilbert (24-aastane, 182 cm) on osutunud tõeliselt heaks leiuks. Mees on tagaliinis tublisti aidanud Siim-Markus Posti koormust vähendada. Gilbert tõi keskmiselt 28 minutiga Paf Eesti-Läti liigas 15,3 silma, 3,5 lauapalli, 4,9 korvisöötu ja liiga parimana 2,7 vaheltlõiget kohtumises.
Korvpall24 istus Gilbertiga maha mõni päev pärast Eesti-Läti liiga final four’i, kui Viimsis kohtuti Eesti liiga raames uuesti KK Viimsi/Sportlandiga ning jäädi taaskord neile ka alla. See aga meest liialt ei morjendanud, sest Eesti-Läti liiga medal on kaelas ning võimalus ja enesekindlus on olemas, et eestikad kinni panna. Tuleks vaid BC Kalev/Cramo neile vastaseks.
—
Gruusias, Tbilisis toimuval U20 vanuseklassi B-divisjoni EM-turniiril on laupäevane päev veerandfinaalide päralt ning kohe esimeses veerandfinaalis platsil käinud Eesti koondis tagas suurepärase esitusega Põhja-Makedoonia vastu endale koha laupäevases poolfinaalis. Kaitsega vastase ära murdnud Eesti U20 tiimi võidunumbrid olid 81:59 (20:14, 23:19, 21:12, 17:14).
Kohe kohtumise algusest enda mängu käima saanud Eesti esindus juhtis 40-st minutist 38,5 ning vastaseid kordagi ette ei lubanud. Vahepeal parimal hetkel vahe 27-punktiliseks kasvatanud Eesti koondise võimas kaitsesurve hoidis Põhja-Makedoonia väga madalate viskeprotsentide peal: kahesed 36,4% ja kolmesed 24%. Rünnakul suutis Eesti U20 meeskond mängida enamasti distsiplineeritud korvpalli ning palli hästi liigutada. Punkte suudeti tuua väga erinevat moodi ning kui ka kolmesed hakkasid meie meestel hästi kukkuma, siis polnud vastastel enam varianti.
Nagu sel nädalal on kombeks olnud, võtab Korvpall24 portaal ka selle matši fookusesse, pannes Eesti koondisele koondhinde ning tuues eraldi välja ka kõige enam esile kerkinud mängumehed. Kuna nende ridade kirjutamist alustades teine veerandfinaal, kust selgub meie noormeeste vastane poolfinaalis, alles käis, siis vastase tutvustamise võtame õhtul ette eraldi artiklis. Artikli avaldamise hetkeks sai selgeks, et poolfinaalis mängime turniiri kõige resultatiivsema tiimi Serbiaga, täpsemalt siis järjekordsetest Balkani meestest juba õhtuses jätkuloos.
—
Venemaa sõjalise rünnaku tõttu Ukraina vastu Moskva CSKA meeskonnast lahkunud sakslasest suur äär/tsenter Johannes Voigtmann rääkis lõpuks kodumaal olles Saksamaa meediale, et tema lahkumisel Moskvast oli kõige lihtsam osa just otsuse tegemine. Kõik ülejäänud kulges üle kivide ja kändude ning pani 29-aastasel ja 214 cm pikkusel mängumehel korraks ka pulsi kõvemini lööma.
Voigtmann oli üks kuuest mängijast, kes pärast sõjategevuse algust on Moskva armee spordiklubist lahkunud. Oma profikarjääri 2010. aastal Jena klubis alustanud ja sealt edasi läbi Frankfurt Skylinersi (2012-16) ja Baskonia (2016-19) 2019. aastal Moskva CSKA-ga liitunud Voigtmann on tänavu Euroliigas 20 kohtumisega kogunud keskmiselt 21,2 minutit, 10,3 punkti ja 4 lauapalli. 13 matši algviisikus platsile jooksnud sakslase kaheste tabavus on olnud koguni 67,4% ja kolmestel 40%.
“Olime eelmisel neljapäeval sarnaselt kõigile teistele inimestele šokeeritud nendest õudsetest uudistest, et Venemaa alustas Ukrainas sõda,” rääkis Voigtmann väljaandele Kicker.de. “Pärast päeva-paari mõtlemist tegin otsuse, et ei soovi Moskvasse jääda.”
—
Eesti noortekoondislane Kaspar Kitsing oli esimese poole tänavusest hooajast korvpallisõprade jaoks täiesti pildilt maas, kui pikalt Itaalias veetnud tagamees üritas endale uut koduklubi leida, aga see erinevatel põhjustel ei õnnestunud. Hooaja esimeses pooles TalTech/Optibetiga koos treeninud 20-aastane ja 198 cm pikkune Kitsing otsustas lõpuks veebruaris tiimiga ka ametlikult liituda ning on tahtmist täis play-off’i mängudeks vormi tõusta.
Korvpall24 portaal rääkis Kitsinguga veebruari teises pooles pärast kodumängu Läti Ülikooliga, kus tagamees tegi oma tolle hetke edukaima esituse, visates 8 punkti, hankides 3 lauapalli ja jagades 2 resultatiivset söötu. Tänase seisuga on Kitsing TalTech/Optibeti eest Eesti-Läti liigas platsil käinud kuues matšis ja tema keskmised näitajad on olnud 16,1 minutit, 4 punkti, 1,3 lauapalli ja üks resultatiivne sööt.
Uurisime Kitsingult intervjuus põhjuste kohta, miks ta kohe hooaja algusfaasis ei olnud valmis TalTechiga lisaks treeningutele ka mänguliselt liituma ning saime vastuseks kuulda üsna uskumatut seikluste jada, mis Eesti noormehel tuli Itaalias järgmist mängupaika otsides läbi teha.
—
19. Sander Raieste maagiline õhtu Euroliigas: mängu MVP Baldwin ja Ataman jagasid kiitust
Teisipäeva õhtul said Eesti korvpallisõbrad kindlasti väga meeldiva emotsiooni osaliseks, kui Sander Raieste aitas oma senise Euroliiga karjääri kõige parema esitusega Baskonia meeskonna kodusaalis 87:74 võidule valitseva meistri Anadolu Efesi vastu. 22-aastase ja 204 cm pikkuse eestlase esitus pakkus suurt rõõmu teiste seas ka mängu parimaks valitud meeskonnakaaslasele Wade Baldwinile ning jäi silma isegi vastaste (kuri)kuulsale peatreenerile Ergin Atamanile.
Avapoolaja Türgi klubi vastu seitsme punktiga kaotanud (36:43) Baskonia suutis teisel poolajal oma kaitset oluliselt parandada, kui vastaselt võeti ära lihtsad kolmepunktivisked ning tehti üleüldiselt viskele jõudmine keerulisemaks. Esimesel ja kolmandal veerandil kokku 24 sekundit platsil viibinud Raieste jäeti peatreener Neven Spahija poolt väljakule kogu viimaseks veerandiks, kuna lisaks enda tavapärasele trumbile ehk kaitsemängule läks Eesti noormees kuumaks ka kolmesekaare tagant.
—
Venemaa poolt 24. veebruaril alustatud sõda mõjutas kohe otseselt ka Eesti korvpalli, kui meie esiklubi BC Kalev/Cramo tegi kiire otsuse Ühisliigast välja astuda. Tänavune hooaeg oli Kalevile Ühisliigas 13. ning praeguseks saab olla üsna kindel, et ka viimane. Meistrite liiga mängudega juba tänavu suure sammu Euroopa poole astunud Kalev pöördub nüüd sellevõrra kiiremini näoga Euroopa klubikorvpalli suunas.
Korvpall24 portaal rääkis märtsi esimesel poolel Kalev/Cramo mänedžeri Ramo Kasega, et uurida täpsemalt, kuidas Ühisliigast lahkumise otsus sündis, kuidas teisel pool see vastu võeti, kui suure miinuse see klubi eelarvesse jätab, mismoodi oma välismängijatele tugevast liigast loobumist selgitati ning kas mõni leegionär soovis sõja kartuses ka lahkuda. Loomulikult vaatasime ka tulevikku ning tahtsime teada, kas ja mis tasemel Kalev/Cramo uuel hooajal jätkab.
—
Eesti korvpallikoondise ääremängija Henri Drelli karjäär on kulgenud tõusude ja mõõnadega ning eelmisel hooajal astus Drell Eesti korvpallurite jaoks üsna tavatu sammu ning läks mängima NBA tütarliigasse ehk G Liigasse. 22-aastane ja 206 cm pikkune Drell pole kunagi teinud saladust oma unistusest astuda kunagi väljakule NBA klubi särgis ning nüüd sai ta seda hõngu Chicago Bullsi tütarklubis Windy City Bulls ka üsna ligidalt tunnetada.
Varem Saksamaa tugevuselt teises liigas, mõned kohtumised Saksamaa kõrgliigas ja kolm hooaega Itaalia kõrgliigaklubis Pesaros mänginud Drell rääkis Korvpall24 portaaliga koondise treeningul, kui EM-fiaalturniirini jäi aega veel ca kuu aega. Tänavu suvel juba ka NBA suveliigas osalenud Drelli järgmiseks eesmärgiks on mängida ennast EM-finaalturniiri koosseisu ning teha Milanos korralikud esitused. Intervjuu andmise momendil mängumees veel oma järgmise klubihooaja plaanide kohta midagi avaldada ei soovinud, aga oma seni viimase hooaja kohta Itaalias olid tunded endiselt kibedad.
Keskendusime intervjuus suure osa Drelli hooajale G Liigas ning kogu sealsele süsteemile. Mis mängu täpsemalt seal otseselt NBA vihmavarju all tegutsevas G Liigas mängitakse, kui palju mängijatega tööd tehakse, kui suur tasemevahe on Drellil nende mängijatega, kellel leping ka Chicago Bullsi põhitiimiga, mida see NBA suveliiga endast kujutab ja kui seal käib vaid üks isetsemine, siis kuidas seal üldse silma saab jääda jne, jne.
—
Reedel Raplas peetud Eesti korvpalli meistriliiga veerandfinaalseeria teises kohtumises Rapla Avis Utilitase ja Pärnu Sadama vahel nägid kohale tulnud pealtvaatajad läbi aegade üht võimsamat individuaalset sooritust kohaliku liiga play-off kohtumises, kui Rapla korvialune jõud Darryl Tucker jr kogus efektiivsusteguriks lausa 51.
Mõlemalt poolt väga suurte kõikumistega kulgenud matšis oli sisuliselt vaid üks asi stabiilne ning see oli 27-aastase ja 201 cm pikkuse ameeriklase tasemel esitus. Väljakul 33 minutit rassinud Tucker kogus 33 punkti (kahesed 7/7, kolmesed 5/8, vabavisked 4/7), 14 lauapalli (neist 9 ründelauast), 2 vaheltlõiget ja 2 blokki. Online-statistika kohaselt andsid need näitajad kokku efektiivsusteguriks 51. Basket.ee protokollis on sama näitaja Tuckeril aga 48. Mille pealt tuleb kahes protokollis olevate numbrite erinevus, seda siinkirjutaja momendil öelda ei oska. Ilmselt on tegemist mingil määral erinevate valemitega. Mängu ilu huvides eeldame, et õige on see kõrgem number. (Täiendus: Tänu kohalikele lauakohtunikele sai asi selgeks, et Basket.ee süsteem loeb oma näitajas miinusmärgiga ka mööda visatud vabavisked. Ehk siis sealt see erinevus tuleb.)
Võrdluseks, näiteks Euroliigas on efektiivsusteguri rekordiks omal ajal Eestiski mänginud Tanoka Beardi poolt 22. jaanuaril 2004. aastal Kaunase Žalgirise särgis Bologna Skipperi vastu kogutud 63. Veel viis meest on suutnud teha 51 või kõrgema reitinguga esituse: Dejan Milojevic (55), Jaka Lakovic (kahel korral: 55 ja 51), Marko Popovic (54), Shane Larkin (53) ja Mike James (51). Kõik need esitused pärinevad põhiturniiri mängudest.
—
Eesti korvpallis on viimastel nädalatel väga teravalt üles kerkinud füüsilise vormi küsimus, kui meie EM-finaalturniiriks valmistuv rahvuskoondis jäi kahes MM-valikmängus selles vallas kindlalt alla nii Saksamaale kui ka Iisraelile. Kuna Milanos toimuv suurturniir läheneb suurel kiirusel, tekib korvpalliüldsusel põhjendatud küsimus, kas septembri alguseks saab meie koondis tippvormi.
Eesti korvpallikoondise pikaaegne füsioterapeut Priit Lehismets on rahvusmeeskonna juures veedetud aastate jooksul näinud väga palju. Seetõttu küsis Korvpall24 portaal pärast Saksamaa matši tema arvamust mängijate füüsilise vormi ning EM-finaalturniiri ettevalmistuse plaani kohta. Kuna Lehismets oli rakkes ka 2015. aastal Riias toimunud finaalturniiril, siis küsisime, mida koondis ja tema isiklikus plaanis sel korral teisiti teeb.
Lehismets ei varjanud, et viimases valikaknas näidatud mängudest oli näha, et füüsiline vorm on koondislastel üsna kehv. Mõned üksikud mehed välja arvata. Tegelikult oli seda tema hinnangul aru saada juba treeningutelt. Nüüd on meestel kolm nädalat vaja iseseisvalt tegutseda, et olla valmis kuu aja pikkuseks mänguderohkeks ja intensiivseks ettevalmistusperioodiks.
—
Eesti korvpallis on üsna levinud see mantra, et me oleme väike riik ja peame kõik oma talendid üles leidma ning proovima neid iga hinnaga ka spordi juures hoida. Loomulikult see alati ei õnnestu ning aeg-ajalt tuleb olukordi, kus mõni pealtnäha väga andekas mängija kukub lihtsalt n-ö süsteemist välja. Üheks märgiliseks selliseks näiteks on 205 cm pikkune Kristo Mangelsoo, kes vanuse järgi võiks praegusel hetkel nautida oma korvpallurikarjääri tippaastaid, aga reaalsuses tegi korvpalliga lõpparve juba rohkem kui kaheksa aastat tagasi.
Praegu alles 29-aastane Mangelsoo alustas korvpalliga Viljandis ning kerkis juba noorteklassides väga silmapaistvaks mängumeheks ning kümme aastat tagasi ehk 2012. aasta sügisel tegi mees oma debüüdi meie pikaaegses esiklubis BC Kalev/Cramos. Kuigi väheste mänguminutite juures näitas Mangelsoo väga pehmet ja täpset kolmesekätt, piirdus tema kõrgliigakarjäär vaid kahe hooajaga ning tema pildilt kadumine pani paljusid korvpallisõpru kukalt kratsima, et mis nüüd juhtus.
Korvpall24 portaal võttis Mangelsooga ühendust, et teha mehega intervjuu ning uurida, mis seal kümmekond aastat tagasi täpsemalt juhtus ning miks ta nii vara tossud varna riputas. Jõuame Mangelsooga jutustades lõpuks arusaamani, et vähemalt tol ajal ei tehtud kindlasti selles osas maksimumi, et noormängijaid rasketest hetkedest üle aidata ning neid korvpalli juures hoida. Huvitaval kombel pole tema käest korvpalliringkondadest keegi varem otseselt küsinudki, et miks ta karjääri nii vara ära lõpetas. Aga nüüd räägib Mangelsoo siis asjad selgeks.
—
Pärast seda, kui 24. veebruaril Veemaa poolt Ukraina suunas alustatud sõjategevuse järel pole maailm olnud enam endine, on erinevad spordiorganisatsioonid lõpuks enam-vähem kollektiivselt jõudnud ühistele otsustele Venemaa sportlaste ja võistkondade võistlustelt eemaldamise kohta. Ka korvpalli Euroliigast on kolm Venemaa klubi eemaldatud, kuid kahjuks toimus see päris korraliku puterdamisega, kui esimese hooga sooviti jätkata oluliselt pehmemal kursil. Aga päris viimaste uudiste valguses ei saa üldse kindel olla, kas ikka jõudis kaine mõistus kohale või mitte. Aga hakkame järjest minema…
Esimese käiguna jäeti Euroliigas ära eelmisel nädalal 24. ja 25. veebruaril toimuma pidanud kohtumised Müncheni Bayern – Moskva CSKA, Baskonia – Kaasani Unics ja Peterburi Zeniit – Barcelona. Seejuures läbi kogu nädala täiesti küündimatuid kommentaare andnud CSKA klubi president Andrei Vatutin laiutas alguses sellegi peale käsi ja süüdistas “väliseid jõude”, kes survestasid nende mängu ära jääma. “On selge, et see oli poliitiline otsus. Bayern oli valmis mängima,” rääkis Vatutin justkui ohvri positsioonilt.
CSKA ametlikul kodulehel tulid fännidelt selle peale kohe üsna agressiivsed kommentaarid, kus ühes nõuti läbiva suurtähega, et CSKA meeskond tahab mängida. “Värdjad. Nad hüüavad ühe hingetõmbega “ei rassismile” ja teise hingetõmbega, et sporti ei tohi segada poliitikasse, aga lõpuks antakse kuskilt punkrist ikkagi käsud kätte. ME TAHAME MÄNGIDA!!”
—
12. HURRAAA! | Eesti U20 koondise “hoovilööming” A-divisjoni koha eest kergitas esile ootamatu MVP
Eesti U20 korvpallikoondis lõpetas rohkem kui nädal Gruusias, Tbilisis kestnud B-divisjoni EM-turniiri võiduga, kui sai tõeliselt agressiivseks võitluseks ja kaitselahinguks kujunenud pronksimatšis 63:53 (17:13, 15:12, 20:19, 11:9) jagu Soomest. Sellega tagas Eesti turniiri võitnud Serbia ja teise koha saanud Islandi kõrval järgmisel selle vanuseklassi EM-il koha A-divisjonis.
Tbilisis peetud seitsmest mängust lõpuks vaid ühe kaotanud Eesti U20 koondisest õnnestus turniiri sümboolsesse viisikusse pääseda mängujuht Kasper Suurorul, kes kindlasti oli meie tiimi üks veduritest. Ülejäänud Eesti meeskonna liidrid tulevad kenasti välja, kui lugeda Korvpall24 kõiki varasemaid ülevaateid, alates esimesest alagrupikohtumisest Islandiga, kuni käesoleva pronksimängu jutuni välja. Huvitaval kombel tõuseb meie pronksikohtumise analüüsis mängu MVP troonile aga hoopis üks sel turniiril numbrite järgi rollimängija staatuses olnud noormees.
—
11. Riia VEF-i peatreener paiskas reegleid järginud Eesti Korvpalliliidu suunas arusaamatu kriitikanoole
Valitseva Paf Eesti-Läti korvpalliliiga meistri Riia VEF-i hooaeg on alanud väga konarlikult, kui kohaliku liiga avamängus jäädi septembri viimasel päeval võõrsil 93:98 alla BK Liepajale ning Meistrite liigas alustati teisipäeval alagrupiturniiri kindla 76:89 kaotusega. Veidi pesti seda häbi maha reedese 100:81 võiduga pikaaegse suure rivaali BK Ventspilsi vastu.
Lisaks sellele on Läti meediast läbi käinud ka info, et VEF-i kärehäälne peatreener Janis Gailitis on treeningutel välismängijaid koolilapse kombel trennist välja visanud. Kõige selle juures otsustas Gailitis pärast Meistrite liiga kaotust veidral kombel kritiseerida Eesti Korvpalliliitu, kes tema hinnangul esimestes kaotustes vähemalt osaliselt süüdlaseks oli.
“Meie rotatsioon on üsna väike. Mitmel mängijal on väga suur koormus, eriti tagameestel. Põhjuseks see, et vahetusmängijad pole veel suutelised samaväärset panust andma,” sõnas Gailitis Läti meediale pärast eurosarjakaotust Benficale. Olgu siinkohal ka öeldud, et Benfica poolel aitas Riia VEF-i kukutada ka omal ajal BC Kalev/Cramost veidi vastuoluliselt lahkunud Cape Verde koondislane Ivan Almeida.
—
USA spordikeskkonna Fansided alamportaal Air Alamo kirjutas sel nädalal artikli pealkirjaga “4 Hidden Gems Spurs Can Find From Smaller Schools”, mis eesti keelde tõlgituna tähendab “Neli peidetud juveeli, keda San Antonio Spurs võiks leida väiksematest ülikoolidest”.
Nagu pealkirjast järeldada võib, siis pakutakse legendaarse Gregg Popovichi käe all mängivale NBA klubile ideid sellesuviseks draftiks. Eesti korvpallisõpradel on meeldiv seda artiklit lugeda põhjusel, et kohe esimese nimena tuuakse välja Saint Mary’se eestlasest tsentrit Matthias Tassi.
22-aastane ja 208 cm pikkune Tass ja Saint Mary’s said põhiturniiri lõpus korra jagu NCAA reitingu tipptiimist Gonzagast, kus mitmeid tulevasi NBA mängumehi. Tassi ja eeldatava NBA top3 valiku Chet Holmgreni dünaamikast kirjutasime SIIN.
—
Korvpallihooaeg ookeani taga USA üliõpilasliigas NCAA on järjepanu lähemale nihkumas ning Arizona ülikoolitiim Wildcats pidas maha väga menuka meediapäeva, kus peatreener Tommy Lloydi kõrval kerkis oodatult teiseks peategelaseks Eesti koondise mängujuht Kerr Kriisa.
Oma kolmandat ülikoolihooaega alustav 21-aastane Kerr Kriisa tekitas kogu sündmuses positiivset õhkkonda näiteks olukorraga, kus pistis pea Tommy Lloydi pressikonverentsile sisse ning hüüdis: “Kas Sa tuled ka?” Selle peale pidi tiimi peatreener ajakirjanike suunas muigama, et “nüüd te siis näete, millega ma pean siin toime tulema.”
Kui naljad kõrvale jätta, siis rääkis Lloyd väga palju nii Kriisa mängulisest poolest kui ka tema emotsionaalsusest ning suurest energiast. Kohalik meedia küsis loomulikult ka suvel väga laialdast kajastust leidnud Luka Doncici intsidendi kohta.
—
Audentese Spordigümnaasiumis õppiv ja igapäevaselt Saku I liigas mängiv 18-aastane tagamängija Gregor Allik sai hiljuti võimaluse minna treenima ning ennast näitama Leedu superklubi Kaunase Žalgirise duubelrivistuse juurde.
Tänavu suvel Eesti U18 koondise särgis B-divisjoni EM-turniiri viimases kolmes kohtumises väga võimsalt esile kerkinud Allik on Eesti esiliigas seni seitsmes kohtumises keskmiselt 28,1 minutiga kirja saanud 15,1 punkti, 2,6 lauapalli, 5 resultatiivset söötu ja 1,7 vaheltlõiget.
Korvpall24 portaal uuris Alliku käest, kuidas ta Žalgirise tiimi juurde katsetele pääses, mida ta seal tegi, koges ja nägi ning millised tema tulevikuplaanid seoses korvpalliga üldse on. Lisaks küsisime ka mõne villasema kodukootud küsimuse, näiteks kelle vastu on esiliigas kõige raskem viskele saada ning kas kohtuniku pojana hoopis vilemehe karjääri pole plaanis teha.
—
7. ARVAMUS | Henri Drelli uus leping Bullsiga on väga kõva värk! Mis nüüd edasi?
22-aastane ääremängija Henri Drell jätkab oma profikarjääri USA-s, Chicago Bullsi süsteemis. See on suur saavutus, isegi kui tegelikkuses Drell (veel) ei kanna korvpallisõprade ammust lemmiksärki, mida kandsid kolm kümnendit tagasi korvpallijumalad Michael Jordan, Scottie Pippen, Dennis Rodman, Toni Kukoc ja kümnend tagasi NBA väärtuslikemaks meheks valitud Derrick Rose.
Vahva suuvärgiga Drell kannab hoopiski NBA sõsarliiga ehk G Liiga meeskonna Windy City Bullsi mängusärki. Nii nagu eelmisel hooajal. Vahe on selles, et Drell on astunud sammu NBA-le lähemale.
—
Tänavuse koondisesuve ja ka EM-finaalturniiri üks suuremaid õnnestujaid Eesti koondises on mitmete ekspertide hinnangul olnud 22-aastane väike äär Henri Drell. Meie ainsas võidumängus Suurbritannia vastu 20 punktiga resultatiivseimaks tõusnud Drell tegi ka teistes kohtumistes head esitused, vaid viimane matš Kreeka vastu kukkus Drellil veidi ansamblist välja. Aga tolles kohtumises tuli tal ka üritada takistada maailma üht paremat korvpallurit Giannis Antetokounmpot.
Eurobasketi turniiril keskmiselt 25 mänguminutiga 8,6 punkti, tiimi paremuselt teise mehena 5 lauapalli ja 1,8 resultatiivset söötu kogunud 206 cm pikkune Drell tabas kahepunktiviskeid 52,9-protsendiliselt, kolmeseid 40% ja vabaviskeid 100%. Tõsi vabaviskeid teenis Drell turniiril kokku vaid ühe. Oluline oli Drelli panus ka kaitses, kus ta pandi tihtipeale takistama vastaste võtmemängijaid ja näiteks horvaadist värske isa Bojan Bogdanovici vastu tuli tal esitus kaitses ka korralikult välja.
Korvpall24 portaal palus Drellil pärast Kreeka mängu kogu alagrupiturniir lühidalt kokku võtta ning uurisime ka seda, mis ta Milano mängudest kõrva taha pani. Et milliseid aspekte oma mängus tuleb noorel eestlasel hakata nüüd parandama, et maailma tippudele tasemes järgmised sammud ligemale teha.
—
Endine Eesti korvpallikoondise keskmängija Rain Raadik kadus pärast pikka ja produktiivset Eesti meistriliiga karjääri pärast koroonaviiruse pandeemia algust ootamatult pildilt. Tuli küll uudis, et mees siirdub Itaalia madalamasse liigasse, aga sellega laiema korvpalliüldsuse teadmised ka piirdusid. Reaalsus oli see, et Raadik võitles sügava depressiooni ja ärevushäiretega ning peas keerlesid kõige mustemad mõtted.
Korvpall24 portaali seni kõige tõsisemas ja sügavamas intervjuus räägib 33-aastane Raadik julgelt ja avameelselt ära oma loo, mis lükkas ta sisuliselt eneselt elu võtmise piirile. Õnneks oli Raadikul kõige sügavamas augus kaks sõpra, kellega suhelda ning selliselt aidati üksteist kõige pimedamast august välja. Endine mängumees usub, et enda loo rääkimine võib lükata mõnda nooremat korvpallurit oma karjääris juba varem abi otsima, kuna teadlikkus vaimsetest probleemidest on korvpalliringkondades endiselt üsna madal ja prevaleerib suhtumine, et “ah, küll läheb üle!”.
Pikas intervjuus proovime ilustamata tajuda kõiki neid momente, mis Raadik viimastel aastatel läbi elama on pidanud. Alustades sellest, kus ärevushäired läksid nii suureks, et Itaalias tuli leping üles öelda ja koju tulla. Saame teada, kes oli see pikaaegne Eesti koondislane, kellele Raadik enda sõnul sisuliselt võlgneb oma elu. Vaatame kokkuvõtvalt ka kogu Raadiku karjäärile, mis oleks õigel ajal psühholoogilist ja ka professionaalset korvpallialast nõu saades võinud kujuneda hoopis teistsuguseks.
NB! Vaimse tervise mure korral uuri lähemalt https://www.palunabi.ee/vaimne-tervis.
—
4. K24 MILANOS | Horvaatia mängujuht Jaleen Smith: Kotsar ei saa oma kaitsemängu eest pisavalt kiita
Korvpall24 portaal leidis Eesti korvpallikoondise esmaspäevase vastase Horvaatia ridadest mängija, kes on juba enne tiimi poolt tehtavat skautingut Eesti koondise mängijatega mõnevõrra tuttav. Tegemist on Saksamaal Berliini Albas mängiva Horvaatia passiga ameeriklasest mängujuhi Jaleen Smithiga.
27-aastane ja 193 cm pikkune tagamees on kogu oma senise profikarjääri mänginud Saksamaal, kus on tõusnud sealsest esiliigast Euroliigas mängivasse Berliini Albasse. Mullu kogus Smith Euroliigas 33 kohtumisega keskmiselt 21,1 minutit, 8,3 punkti, 2,2 lauapalli ja 2,3 resultatiivset söötu. Milanos toimuval EM-finaalturniiril tegi ameeriklane kohe avakohtumises Kreeka vastu võimsa esituse, kui viskas 23 silma, hankis 5 lauapalli ja jagas 4 söötu.
Smith rääkis pärast kohtumist Suurbritanniaga tehtud videointervjuus, et mäletab Eesti koondislastest Henri Drelli ja Kristian Kullamäed noormängijatena päris hästi, kuigi hiljem pole ta nende tegemistega ennast väga kursis hoidnud. Maik-Kalev Kotsari toimetamisest Saksamaa kõrgliigas on varasemalt Saksa esiliigas Heidelbergi ja kõrgliigas Ludwigsburgi esindanud Smithil samuti väga hea mälupilt olemas.
—
Sel suvel on Eesti korvpallikoondislased saanud ja saavad veel edaspidigi mängida väga nimekate korvpallimaailma staaride vastu, kes teenivad NBA-s või Euroopa suurklubides kõva palka. Üheks selliseks oodatud kohtumiseks oli vastasseis Läti koondise ja üle viie aasta meie lõunanaabrite särgi selga tõmmanud Kristaps Porzingisega. Tore oli tõdeda, et kuigi lätlased võitsid kohtumise Eesti vastu 80:69, siis jagus NBA staaril meie koondise suunas kiidusõnu.
27-aastane ja 221 cm pikkune Washington Wizardsi suur äär/keskmängija teenib algava hooaja eest palgarahana 33,8 miljonit USA dollarit, olles sellega napilt sees top25 NBA enimteenivate mängijate nimistus. Eelmisel hooajal tegi Dallas Mavericks julge käigu, kui loobus Porzingise ja sloveenide megastaari Luka Doncici mängu kokku sulatamisest ning vahetas lätlase Washingtoni.
Wizardsis kogus kogu oma karjääri vältel pidevalt erinevate traumadega hädas olnud Porzingis 17 kohtumisega keskmiselt 28,1 minutit, 22,1 punkti, 8,8 lauapalli, 2,9 resultatiivset söötu ja 1,5 blokki. Võidumängus Eesti koondise vastu olid Porzingise numbrid 22 minutit, 18 punkti, 7 lauapalli, 2 söötu ja üks blokk. Ehk siis naljaga pooleks võib öelda, et meie mehed suutsid NBA staari hoida allpool tema keskmiseid näitajaid. Tõsi, ka platsil oli Porzingis vähem minuteid. Aga mida Porzingis siis pärast mängu ütles?
—
Uueks hooajaks Arizona ülikoolimeeskonnaga liitunud Eesti korvpallitalent Henri Veesaar on hooaja eel jätnud väga hea mulje, kui varasemalt Madridi Reali akadeemias mänginud 18-aastane mängumees oli üks säravamaid tegijaid Arizona Wildcatsi avalikus omavahelises treeningmängus.
Siniste tiimi 49:45 punaste vastu võidule aidanud Veesaar sõnas hiljem kohalikule meediale, et tema sõnul on Arizonal algavaks hooajaks koos “väga tugev tuumik”.
Lisaks kontrollmängule peeti mitmete praeguste NBA staaride hindamisel ka põnev pealtpanekuvõistlus, kus võit läks küll Leetu, aga põhilise show panid püsti üks rootslane ja üks eestlane.
—
1. K24 MILANOS | Dirk Nowitzki: see, mida eestlased tänases esimeses mängus tegid, oli imeline
Saksamaa korvpallilegend Dirk Nowitzki on FIBA saadikuna käimas läbi kõiki EM-finaalturniiri mängupaiku ning esmaspäeval külastas 44-aastane 2011. aasta NBA meister Milanot. Kohe esimeses kohtumises Eesti ja Horvaatia vahel oli Nowitzki korraliku trilleri tunnistajaks ning kõrvalt vaadates oli näha, et mees elas põnevatel lõpuminutitel pealtvaatajana korralikult mängu sisse.
Enne õhtust kohtumist Itaalia ja Ukraina vahel korraldati Nowitzkiga ka pressikonverents ning juba enne ajakirjanike küsimusi oma esimeses avalduses kiitis ta Eestist kohale tulnud fänne, kes Mediolanum Forumi kolmandat kohtumist järjest Eesti koondisele väga mõnusaks suutsid kütta. “See, mida eestlased tänases esimeses mängus tegid, oli imeline,” sõnas Nowitzki konkreetselt.
—
Sellega on meie top25 pingerida avaldatud. Täname kõiki meie lugejaid ning kohtume juba uuel aastal.
Mõnusat vana aasta lõppu ja head uut aastat kõigile korvpallisõpradele!